Ротердам е най-голямото пристанище в Европа по отношение на морския транспорт и превозените товари. Това показва статистиката на Евростат за последното тримесечие на 2016 година. През пристанищните терминали са били пренесени общо 109 млн. тона стоки.
Сред най-натоварените европейски пристанища се нареждат още Антверпен (49 млн. тона), Хамбург (29 млн. тона) и Амстердам (25 млн. тона). Като цяло през последните три месеца на годината пренесените товари през основните европейски пристанища възлизат на 952 млн. тона, което представлява ръст от 1,4%.
Секторът отчита ръст на превозените товари от второто тримесечие на 2013 година. Все още обаче не могат да бъдат достигнати предкризисните нива, посочват от Евростат.
Четири държави от Европейския съюз (ЕС) записват по над 100 млн. превозени тона товари чрез морския транспорт в последното тримесечие на 2016 г. Това са Холандия (150 млн. тона), Великобритания (117 млн. тона), Испания (116 млн. тона) и Италия (110 млн. тона).
Товарите по морските пристанища на общността са основно от Русия - 74 млн. тона, показват още данните на Евростат. От САЩ в ЕС влизат 41 млн. тона през морските пристанища, следват Китай и Норвегия (по 30 млн. тона).
Основните стоки, които ЕС получава от Русия по море, са петрол и петролни продукти, които се транспортират през Балтийско и Черно море.
Данните на Евростат за България показват, че през българските морски пристанища през четвъртото тримесечие на миналата година са превозени 7,6 млн. тона товари. На годишна база има ръст от 11,8 на сто, който поставя страната ни на четвърто място в Европа. Пред нас се нареждат Хърватия (ръст от почти 29%), Румъния (16,9%) и Полша (14,4%).