Генномодифицираните организми (ГМО) не са необходими за изхранването на световното население, но не бива да се обръща гръб на биотехнологиите. Този коментар направи зам.-директорът на Организацията по прехрана към ООН (FAO) Даниел Густафсон пред EurActiv.
Коментарът му е във връзка с призиви на организации, сред които и фондацията на Бил и Мелиса Гейтс, че с помощта на ГМО ще бъде гарантирана доставката на храни. Според Густафсон обаче все още не е направено всичко по отношение на продуктивността на селското стопанство, преди да се стигне до необходимостта от ГМО.
"Все пак, ние сме отворени към биотехнологиите", обяснява представителят на организацията.
Даниел Густафсон е категоричен: потенциалът пред производството на храни все още е налице, дори и на фона на растящото световно население, климатичните промени и изтощаването на почвите.
Проблемът всъщност е по отношение на достъпа до хранителни продукти. Това поставя въпроса за инвестиции във фермите, в инфраструктурата и в дейности по проучвания.
Криза за храни и проблеми с изхранването на населението има основно в страни с конфликти - Нигерия, Южен Судан, Йемен, Сирия и т.н, обяснява още експертът.