Споразумението за свободна търговия с Канада ще даде резултати в сферата на заетостта и търговския обмен, заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер пред Европейския икономически и социален комитет в Брюксел, цитиран от AFP.
Юнкер определи като учудваща съпротивата в Европа срещу търговските споразумения като цяло, отбелязва БТА. Той допълни, че не е безразличен към съпротивата и се вслушва в онези, които правят анализ, макар почти напълно погрешен.
Пред протекционистките тенденции в Съединените щати след идването на власт на Доналд Тръмп и определяната като нелоялна конкуренция на Китай на световния пазар, ЕС и Канада са знаменосци на свободна и равнопоставена търговия, основаваща се на общи ценности, чиито правила те искат сами да определят, отбеляза председателят на ЕК.
Споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада - Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA), днес влиза в сила предварително, докато бъде ратифицирано от парламентите на всички членки на ЕС.
Още от днес по силата на споразумението отпадат митата за 98 процента от стоките, търгувани между двете зони, а някои услуги се отварят за конкуренция. То позволява и признаването на 143 европейски продукта с географски означения в Канада, а в замяна канадските селскостопански стоки получават по-широк достъп до европейския пазар.
До този момент текстът е ратифициран от шест страни - Латвия, Дания, Испания, Хърватия, Малта и Португалия, която гласува вчера. Ако дори само една страна каже "не", споразумението престава да се прилага.