Т. нар. Танц на дяволите (обикновено третият петък на третия месец от дадено тримесечие) не изплаши твърде много европейските инвеститори. И данните за икономиката от САЩ не притесниха особено много борсовите играчи. И въпреки че водещите борси на Стария континент приключиха сесиите в петък с понижения и на фона на поредната провокация от страна на Северна Корея, индексите изпратиха най-добрата си седмица от юли насам, изчислява CNBC.
В петък инвеститорите анализираха макроикономически данни. Продажбите на дребно през август са се свили неочаквано през август с 0,2% на месечна база. Индустриалното производство също е записало спад, при това от 0,9%, като последиците от урагана Харви вече стават видими и в данните.
По-важният доклад обаче остава този за инфлацията от четвъртък, която се е ускорила до 1,9% на годишна база през август. Това доведе до повишаване на очакванията, че ще видим по-високи лихви през декември. Според Fed Watch tool на CME шансовете за такъв ход от страна на Фед през декември възлизат на 52,9%.
Що се отнася до макроданните в Европа, заплатите в еврозоната са нараснали с най-бързо темпо от две години, става ясно от статистиката на Евростат. Заплатите са нараснали с 2% на годишна база.
Така FTSE 100 загуби в петък 1,10% до 7215 47 пункта, като с това индексът се завърна до нивата си от началото на май.
Междувременно стерлингът достигна 14-месечен връх спрямо долара в петък, тъй като търговците заложиха на повишаване на лихвите от страна на Английската централна банка близко бъдеще. "В средносрочен план смятаме, че е твърде рано да очакваме съществено възстановяване в този момент, но в по-дългосрочен план сме положително настроени за британската лира, ако преговорите за Brexit покажат известен реален напредък през идните месеци", заяви Ричард Фалкенхал, старши валутен стратег в SEB, пред CNBC.
Повечето европейски борси обаче приключиха сесиите със слаби понижения. Водещият индекс на еврозоната EUROSTOXX 50 се понижи с 0,31% до 3515,55 пункта. На седмична база има обаче ръст от 1,97%.
Stoxx 600, който следи широк диапазон от европейски акции, се понижи с 0,36 на сто до 380,41 пункта. Банките бяха най-зле представящият се сектор със спад от 0,8 на сто. За седмицата обаче бенчмаркът расте с 1,3 на сто – най-доброто седмично представяне от 14 юли.
Френският CAC-40 затвори сесията в петък със спад от 0,22% до 5213,91 пункта. Германският Dax се движеше през цялата петъчна сесия в тесен диапазон и приключи търговията с понижение от 0,17 на сто до 12 518,81 пункта.