Европейските банки може да се опитат да се възползват от задни вратички и различия в националните правила, за да се окажат управлявани съгласно по-хлабави регулации или за да избегнат правилата на Европейската централна банка като цяло, особено след като Великобритания напусне Европейския съюз, предупреждават гуверньори на ЕЦБ.
Забине Лаутеншлегер и Даниел Нуи повториха призивите си за затваряне на пропуските в европейските правила, които поставят инвестиционните компании и банковите клонове извън банковия надзор на ЕЦБ, съобщава Ройтерс.
„След Brexit много банки ще решат да се преместят от Обединеното кралство в еврозоната“, каза Лаутеншлегер, която представлява надзорния отдел на управителния съвет на ЕЦБ, по време на симпозиума Eurofi в Талин.
„А може да изберат и да установят клонове в трети страни. В същото време инвестиционните компании може също да се преместят. Затова смятам, че ще бъде разумно да ги регулираме и надзираваме на европейско ниво“, допълни тя.
По-малко от 10 от 40 банки, които правят бизнес в ЕС от Лондон са кандидатствали за лиценз от ЕЦБ, за да продължат да работят в блока, след като Великобритания излезе от него, съобщи Ройтерс миналата седмица. Други проучват възможността да създадат пазарни подразделения, които обаче да бъдат контролирани от националните власти.
По-рано в Хелзинки Нуи, председател на надзорния отдел на ЕЦБ, заяви, че банките може да преместят дейността си към страни с по-хлабави регулации или да пренасочат дейността си към т.нар. сенчест банков сектор.
„Това не е филм, в който противоречив герой щастливо пренебрегва всички правила, за да спаси света“, каза Нуи на конференция в Хелзинки. „Тук става въпрос за стабилността на банковия сектор, просперитета на икономиката и богатството на обществото като цяло“.