fallback

Eurobank води преговори с Banca Transilvania за продажбата на румънския си бизнес

Продажбата ще сложи край на дългите десетилетие амбиции на Eurobank и други гръцки банки да разширят дейността си в чужбина

14:37 | 15.09.17 г.

Гръцката банка Eurobank води разговори с Banca Transilvania, за да продаде дъщерните си дружества в Румъния, като част от план за преструктуриране, договорен от третия по големина гръцки кредитор с властите на Европейския съюз (ЕС), съобщава Ройтерс.

Продажбата ще сложи край на продължилите десетилетие амбиции на Eurobank и други гръцки банки да разширят дейността си в чужбина, след като дълговата криза в страната ги принуди да се оттеглят.

Eurobank, която има операции в Румъния, България, Сърбия и Кипър, трябва да свие негръцките си активи до 8,7 млрд. евро през следващата година от около 11,2 млрд. евро в момента въз основа на ангажименти, договорени с европейските власти.

Банката заяви, че потенциалната продажба ще включва румънските подразделения Bancpost, ERB Retail Services IFN и ERB Leasing IFN.

Детайлите по отношение на преговорите ще бъдат публикувани, след като се финализират необходимите стъпки и се получат съответните одобрения. Очаква се финализирането на преговорите да се случи в края на октомври“, каза Eurobank.

Изцяло притежаваната от Eurobank Bancpost има общи активи за около 3,1 млрд. евро и мрежа от 148 клона с 2255 служители.

„Водим разговори с Banca Transilvania за частична или пълна продажба“, коментира поискал анонимност представител на Eurobank пред Ройтерс.

Eurobank, която е на 2,4% собственост на гръцкия спасителен фонд, приключи продажбата на украинското си подразделение Universal Bank миналата година, което е в съответствие с плана за преструктуриране, договорен с Европейската комисия.

Въз основа на стратегическия си план Eurobank планира да задържи операциите си на други външни пазари, включително България и Кипър. У нас тя е собственик на Пощенска банка. 

Целта ни е допълнително да заздравим и разширим присъствието си там“, казва представителят.

Имаме пространството да го направим, тъй като ангажиментът ни към европейските власти по конкуренцията бе да намалим външната си експозиция под определено ниво. Румънската продажба ще ни свали под това ниво“.

Гръцките банки се разделят с активите си и външните си дъщерни дружества, за да се фокусират върху банкирането у дома, като постъпленията повишават капиталовите съотношения и ликвидността.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:20 | 11.09.22 г.
fallback