Близо 27 години след обединението на Източна и Западна Германия икономиката в бившия комунистически Изток все още изостава спрямо западните германски провинции, съобщи правителството, цитирано от Ройтерс.
Берлин предупреди за опасността от социални разделения и от радикализиране на онези, които се чувстват "изоставени".
Рекордно високата заетост, увеличената сигурност на работното място и нарастването на реалните заплати засилват подкрепяния от потреблението икономически растеж на Германия, което се очаква да помогне на канцлера Ангела Меркел да спечели четвърти мандат начело на правителството на общите избори на 24 септември.
В годишния доклад на правителството за състоянието на германското единство е посочено, че въпреки значителното нарастване на удовлетворението от живота на изток през последните 10 години, разликата в развитието на икономиката на изток и на запад намалява с по-бавен темп.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението в Източна Германия все още е по-малък спрямо Запада с 27 процента, безработицата миналата година е била 8,5 на сто спрямо средното равнище в страната от 5,7 процента, а хората продължават да получават по-ниски заплати.
Намаляването на населението и липсата на големи работодатели подкопава икономическите перспективи и в много области в Източна Германия много основни услуги са застрашени, се казва в доклада. В тези по-слаби региони, където много хора могат да се почувстват изоставени, социалните разделения могат да доведат до радикално поведение, предупреждава правителството.
Подкрепата за антиимигрантската партия "Алтернатива за Германия" е особено силна на изток, където публично се обявява против прекомерния приток на бежанци в страната, които да източват ресурсите и да отнемат работата на германците.
В доклада е посочено, че глобализацията и демографските промени могат да засилят разделението между богатите и бедните региони, и че в страната регионалните разлики между разрастващите се и обедняващите области са по-големи, отколкото във Великобритания и Франция.
(БТА)