Франция иска регулаторните органи на Европейския съюз (ЕС) да могат да налагат вето върху начина, по който Великобритания контролира клиринга в евро, базиран в страната, след Brexit, съобщава Ройтерс, като се позовава на запознати източници.
Това е индикация за ескалация на усилията на Франция, Европейската централна банка (ЕЦБ) и други страни и институции да имат решаващо значение за клиринга, деноминиран в евро, след като Великобритания напусне блока през март 2019 г.
LCH, подразделение на Лондонската фондова борса (LSE.L) понастоящем доминира клиринга на деривати в евро, подчертава агенцията.
Клиринговата къща се превърна в бойно поле между Лондон и Брюксел, тъй като и двете страни са блокирани в разговори за развод, които ще оформят и европейския финансов пазар, заедно с данъчните му приходи и стотиците хиляди работни места.
Европейската комисия (ЕК) предложи законопроект през юни, който очертава система за съвместен надзор на "системните" клирингови къщи извън блока, които обработват големи количества деривати и други договори, търгувани в евро. Клирингът в евро ще трябва да се премести от Лондон в ЕС, ако съвместен надзор се счете за недостатъчен от Брюксел.
Политици от ЕС твърдят, че и трета страна трябва да има думата по въпроса, за да се осигури финансова стабилност в еврозоната във време на криза.
Служители от държавите членки на блока ще се срещнат през следващата седмица, за да започнат процеса на одобрение на проектозакона. Германия и Франция искат по-строги мерки от предложеното досега, съобщават източниците на агенцията.
Всяка държава от ЕС е помолена да изрази становището си по закона. Франция е поискала ЕЦБ да може да налага допълнителни изисквания към клиринговите къщи извън ЕС и да има право на вето при нужда за някои решения, взети от властите извън ЕС, ако тези решения противоречат на интересите на банката.
Германия, подобно на Австрия, се противопоставя на предоставянето на повече правомощия на базираните в Париж финансови регулатори за сметка на националните регулатори, но подкрепя предоставянето на ЕЦБ на нови правомощия "да налагат допълнителни изисквания на клирингови къщи в трети държави".
Срещата на следващата седмица ще започне с обсъждане на предложение на ЕЦБ за изменение на една от учредителните й статии, за да се даде възможност на централната банка да регламентира „ефикасни и стабилни системи за клиринг и плащане" в рамките на ЕС ".