Съдът на Европейския съюз (ЕС) отхвърли жалбите на Словакия и Унгария относно миграционната политика на блока и потвърди правото на Брюксел да принуди страните членки да приемат лица, търсещи убежище, на квотен принцип, предава Ройтерс.
Спорът между няколко държави от Централна и Източна Европа и Брюксел започна преди две години, когато повече от 1 млн. мигранти пристигнаха в ЕС през Средиземно море. Тогава ЕС въведе квоти за приемане на търсещи убежище лица, които се преразпределят от пристигналите в Гърция и Италия, които се оспорват от Словакия и Унгария.
Има и споразумение с Турция за приемане на сирийски бежанци, които са в страната, в замяна на връщане на нелегално влезли от Турция в ЕС мигранти.
"Съдът отхвърля жалбите, подадени от Словакия и Унгария срещу временния механизъм за задължително преместване на търсещите убежище", посочва се в изявление на съда.
"Механизмът всъщност допринася за това Гърция и Италия да се справят с последиците от миграционната криза през 2015 г. и са пропорционални", допълва се в съобщението.
Квотите за преместване и презаселване на бежанци бяха одобрени с голямо мнозинство от държавите членки в ЕС. Държавите от Източна Европа обаче настояват, че техните общества не могат да интегрират мигрантите, предимно мюсюлмани.
По-късно днес Европейската комисия (ЕК) ще представи поредния доклад за изпълнението на квотите и напредъка на схемите за преразпределяне и презаселване на бежанци.
Междувременно Словакия и Унгария отхвърлиха съдебното решение и коментираха, че няма да приемат мигрантските квоти. Унгария определи решението като „възмутително и безотговорно“, защото „поставя в опасност сигурността и бъдещето на Европа“.
Словакия пък настоява да се търси друг инструмент за солидарност в ЕС.
*Допълнено с реакциите на Словакия и Унгария