Великобритания заяви, че ще помага за защитата на Балтийските държави от Русия след Brexit, коментира британският външен министър Борис Джонсън, цитиран от онлайн изданието EUObserver.com.
Според Джонсън Великобритания е „успокоително присъствие“ за съюзниците, изправени пред „руския антагонизъм“.
Джонсън подчертава, че фактът, че британски войници са били изпратени в Естония като част от силите на НАТО, за да възпират евентуално руско нападение, е "твърда демонстрация, че Великобритания винаги ще застава до съюзниците си при външна агресия и ще предаде на другите посланието, че единството на НАТО ще просъществува и не може да бъде разрушено“.
„Когато напуснем Европейския съюз (ЕС), ние ще продължим да защитаваме и насърчаваме нашите общи интереси, тъй като се изправяме пред предизвикателствата заедно“, допълва той.
Декларацията на Борис Джонсън предшества регионална среща в Лондон, която се провежда днес. Великобритания е домакин на външните министри на Дания, Естония, Финландия, Латвия, Литва и Швеция, както и на Исландия и Норвегия.
На срещата министрите ще обсъждат ситуацията на Корейския полуостров, конфликта в Украйна и нарастващото напрежение между Запада и Русия.
Руските и белоруските войски ще проведат мащабно учение на 14 септември, в което ще участват повече от 100 хил. войници. Подобна тренировка миналата година симулира ядрена атака срещу Полша.
Едгарс Ринкевич, министър на външните работи на Латвия, заяви в неделя, че учението е нападателно по характер и ще тества кибернетичната защита на НАТО. Според него Русия може да използва тренировката и за провокации, като например руски военни самолети „случайно“ да прелетят през въздушното пространство на НАТО.