Полското правителство не е предложило никакви мерки, за да адресира „сериозните опасения“, че нарушава върховенството на закона, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс, добавяйки, че ще поиска отговор от Брюксел и всички страни членки на блока.
Евроскептичната, националистическа партия „Право и справедливост“ е в сблъсък с Европейската комисия и много страни от ЕС, откакто пое властта в края на 2015 г., припомня Ройтерс.
Тя постави съдебната власт и държавните медии под по-пряк политически контрол и води битка с блока по въпроси от миграцията до масовото изсичане на древна гора.
Франс Тимерманс, който от повече от година води действията срещу партията заради подкопаването на демократичните принципи в Полша, в четвъртък каза пред европейските законодатели, че Варшава остава непреклонна в последните си разговори с Брюксел.
На карта е поставена т.нар. процедура по Член 7, която ЕС може да стартира срещу Полша и която теоретично може да доведе до максималната санкция, при която Полша няма да има право на глас в съюза. Вероятността обаче това да се случи е малка, тъй като регионалният съюзник Унгария няма да се съгласи с подобно наказание.
Дори стартирането на процедурата по Член 7 обаче би било удар за Варшава, тъй като тя ще стане първата страна, която ще получи ответна реакция от останалата част на ЕС заради демократичните си ценности по такъв директен начин.
„Полският отговор не обявява никакви конкретни мерки, за да реши въпросите, повдигнати от Комисията“, каза Тимерманс на изслушване пред парламента във връзка с официално писмо, получено от Варшава в отговор на третия пакет от препоръки на ЕК.
„Оставаме отворени за диалог, оставаме отворени за намирането на конструктивни решения. В същото време обаче трябва вътрешно да обсъдим в Комисията и със страните членки и Европейския парламент новата ситуация, която сега възниква“, заяви Тимерманс.
Германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Еманюел Макрон и много други лидери от Западна Европа застават зад Европейската комисия в спора с Полша – най-голямата страна членка от Източна Европа.
Варшава не променя курса си въпреки уличните протести в Полша, съпротивата на опозицията и групи за правата на човека или растящото отлъчване в ЕС.
Според Полша тя има силен обществен мандат да осъществи реформите, последните от които налагат промени в съдебната система, с които се позволява на съдебния министър да наема и освобождава съдии по-лесно.
Варшава твърди, че е реформирала съдебната си власт в съответствие с европейските стандарти и че опасенията на Европейската комисия около върховенството на закона в страната с 38 млн. души население са безпочвени.
„Комисията не оспорва правото на полското правителство да налага съдебна реформа“, каза Тимерманс. „Но продължаваме да твърдим, че съдебната реформа трябва да уважава върховенството на закона, като една от фундаменталните ценности, с които всички страни членки се съгласиха, когато се присъединиха към ЕС“.
Друго потенциално последствие за Полша в битките ѝ с ЕС е блокът в крайна сметка да спре щедрите си фондове за развитие към Варшава заради нарушаването на ключовите принципи, върху които е изграден блокът.