fallback

К. Йоханис: Нужни са промени в правилата на ЕС за командированите работници

Румънският президент се съгласи с френския си колега Еманюел Макрон, че директивата има нужда от корекции

22:30 | 24.08.17 г.

Румънският президент Клаус Йоханис заяви днес, че директивата на Европейския съюз за командироване на работници трябва да бъде изяснена и подобрена, предаде Ройтерс.

"От една страна, във Франция има недоволство от нерегистрираните работници, от друга страна, има много хора в Източна Европа, в Румъния, които искат да работят във Франция, Германия, Испания. Ясно е, че директивата се нуждае от изясняване и подобрения", каза Йоханис на брифинг в Букурещ заедно с френския президент Еманюел Макрон.

Европейският съюз се опитва да преодолее разногласията между западните и източните европейски страни във връзка с практиката, позволяваща фирми в страни с ниски средни доходи на населението да изпращат работници навсякъде, посочва АП.

"Командированите работници" от източноевропейските страни, включително от Румъния, продължават да внасят данъци и социални осигуровки в системата на собствените си страни. Това позволява на работодателите да ги наемат за по-малко пари в сравнение с работниците от Западна Европа, където разходите за социални нужди са по-високи.

Макрон иска да наложи на компаниите да плащат на командированите и на местните работници еднакви заплати и да ограничи работата в чужбина до една година.

"Командированите работници" са около 1 процент от общата работна сила в ЕС, но в Западна Европа смятат, че те изместват местните работници.

Миналата година Европейската комисия предложи нови правила за "командироването на работници", предвиждащи еднакво заплащане за местните и изпратените работници. Тези правила обаче не бяха подкрепени от страните членки в Централна и Западна Европа.

По данни на румънската пенсионна каса миналата година около 50 000 румънци са били командировани в други страни от ЕС.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:52 | 05.09.22 г.
fallback