Броят на гражданите на Европейския съюз (ЕС), които работят във Великобритания, е ударил ново рекордно ниво, сочат официални данни.
Оценките показват, че 2,37 млн. души от страните членки на ЕС, без да се включва Великобритания, са били наети между април и юни тази година в страната, предава Independent.
Данните са със 126 хил. повече спрямо същия период на 2016 г. - включващ вота за Brexit, и най-високото ниво от началото на статистиката преди 20 години.
Данните, които показват страната на раждане на работниците, а не националността, също сочат ръст.
Старши статистикът за пазара на труда в Националната статистическа служба Мат Хюс казва: „Броят на работниците родени на други места в ЕС продължава да се увеличава, но годишният темп на промяна се е забавил значително“.
През второто тримесечие на тази година е имало малко над 1 млн. души от 14-те най-стари страни членки на ЕС, включително Германия, Италия, Испания и Франция, които са били ангажирани във Великобритания.
За сравнение, през второто тримесечие на 2016 г. броят им е бил 947 хил. души.
Наблюдава се и ръст в броя на румънците и българите, работещи във Великобритания, като за периода април-юни те са достигнали 337 хил. души.
Припомняме, че ограниченията за работници от двете страни във Великобритания бяха вдигнати през януари 2014 г.
В същото време обаче се наблюдава спад в броя на гражданите на 8 от страните от Централна и Източна Европа, работещи във Великобритания.
През периода е имало 997 хил. работници на Острова от страните, присъединили се към ЕС през 2004 г. - Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Словакия и Словения.
Броят им отчита понижение от около 11 хил. души на годишна база, като това е първият път след референдума, в който спада под 1 млн. души.
Данните показват още, че броят на международните граждани извън ЕС, които работят във Великобритания, също е намалял – с 18 хил. до 1,2 млн. души на годишна база.
От статистическата служба казват, че оценките са свързани със заетите лица и не трябва да бъдат ползвани като показател за потока чужди мигранти в страната.