България, Румъния, Гърция, Италия и Кипър са страните от Европейския съюз (ЕС), където най-много се използва робски труд. Това показват данни от проучване на британската компания Verisk Maplecroft, цитирано от Ройтерс. И петте държави са ключови входни врати към ЕС, отбелязва БТА.
Около 115 хил. мигранти и бежанци са достигнали Европа от началото на годината. Огромната част от тях, над 80%, са влезли в Италия.
Много нелегални мигранти плащат големи суми за пътуването и накрая са принудени да работят почти за без пари, за да си върнат дълговете си към безскрупулни трафиканти, отбелязва експерт от Verisk Maplecroft и допълва, че местните власти имат проблем със справянето със съвременното робство заради големия брой новопристигнали.
Над 21 милиона души в света, сред които и деца, полагат принудителен труд. Тази активност се оценява на 150 милиарда долара годишно, сочат данни на Международната организация по труда.
Северна Корея остава на първо място в индекса като страната, където положението с робския труд е най-лошо. Ситуацията се е влошила най-много в Турция.
На обратния полюс е Индия, която е постигнала най-голямо подобрение и вече е на 15-то място от 49-то място в индекса. Тайланд също е регистрирал сериозен напредък (от 27-мо до 48-мо място).
Рискът и в двете страни обаче остава изключително голям, твърдят анализаторите.
Целта на индекса е да помогне на компаниите да установят кои са страните, където има най-голям риск от робски труд.