Лондонската фондова борса създаде отдел "Brexit", който ще съветва политиците как да защитят Лондон като финансов център и да предотвратят разцепването на финансовата пазарна инфраструктура, пише Bloomberg.
Програмата, която регулаторните органи на Великобритания са помолили лондонската борса да създаде, ще се ангажира със съвети за британски и европейски служители относно въздействието на Brexit върху пазарите. Целта на британския борсов оператор е да запази непрекъснатостта на трансграничните финансови услуги и да се предотврати раздробяването на финансовия пазар.
"Малко след референдума, както бяхме предвидили, това се превърна в политически проблем", коментира директорът на борсата Ксавие Роле. "Доказателствата сочат, че запазването на статуквото няма да бъде само най-добрият вариант, а единственият вариант", допълни той.
През юни Европейската комисия препоръча клиринговите къщи, разположени извън ЕС, да бъдат поставени под директен надзор от страна на регулаторните органи на блока. Oсновен въпрос остава къде ще се преместят евроклиринговите операции, европейският банков надзор /ЕВА/ и многото други чуждестранни банки при Brexit.
Ежедневно евроклиринговите къщи извършват сделки за около половин трилион евро. По този начин банките се подсигуряват срещу валутните колебания или промените на лихвения процент. Но и големите износители също се подсигуряват срещу колебанията на финансовите пазари.
Междувременно и политиците виждат голямото значение на този бизнес и си дават сметка колко е важен въпросът къде да бъде преместен банковият надзор на тези сделки. Лондон се наложи пред Европейския съд, че евроклирингът трябва да бъде преместен в ЕС, но не задължително в еврозоната.