fallback

Хамънд: След Brexit трябва да има преходен период до 2022 г.

Той желаел просто, стандартно, преходно споразумение с ЕС, което ще запази сегашните търговски отношения с Брюксел за две години

15:47 | 28.07.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

За пореден път британският министър на финансите Филип Хамънд се изказа срещу „твърд  Brexit“ и за преходен период. В това време трябва да се изготви и нов търговски договор между Великобритания и Европейския съюз (ЕС), каза той пред  BBC.

Подобен преходен период е от интерес както на Великобритания, така и на ЕС, поясни още Хамънд. Срокът ще зависи от това как нужните „договорености“ ще бъдат имплементирани. Преходният период обаче трябва да свърши до юни 2022 г., добавя той. След това в страната предстоят следващите парламентарни избори. 

Преди това и Financial Times писа, че финансовият министър е казал пред ръководители на компании, че иска фирмите да имат пълен достъп до единния пазар и митническия съюз на ЕС две години след Brexit, след което да има етап на преход.

Хамънд желаел просто, стандартно, преходно споразумение с ЕС, което ще запази сегашните търговски отношения с Брюксел за две години. Според него трябва да има етап на въвеждане, докато Великобритания преговаря по ново търговско споразумение.

По думите на министъра Великобритания иска да избегне рязък преход след излизането от ЕС, който би посял хаос за компаниите.

Хамънд е считан за поддръжник на „мек Brexit". Консервативният политик счита за нужна една такава преходна фаза, за да не се прекратят производствените вериги и отношенията на доставки между Острова и ЕС. В последно време все повече членове на кабинета обявяват, че считат подобен преходен период за възможен. 

За разлика от министъра си премиерът Тереза Мей твърди, че в случай на нужда ще проведе и „твърд Brexit" – излизане от ЕС и без решение за търговските отношения.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:55 | 08.09.22 г.
fallback