fallback

Законодателите в САЩ се споразумяха за новите санкции срещу Русия и Иран

Законопроектът може да бъде разгледан и гласуван от Сената до края на тази седмица

10:31 | 27.07.17 г. 3

Американските законодатели постигнаха споразумение, с което проправят пътя на американския Сенат да приеме бързо законопроекта за санкциите срещу Русия, Иран и Северна Корея, предава Ройтерс.

Този закон, ако бъде ратифициран от президента Доналд Тръмп, би му попречил да облекчи ограниченията срещу Москва, отбелязва информационната агенция.

Вчера Русия предупреди Вашингтон, че ще има сериозни последствия, ако мерките бъдат прокарани в Конгреса. Европейският съюз (ЕС) също подготвя ответна реакция, тъй като новият американски закон заплашва енергийната му сигурност, припомня агенцията.

"Радвам се да съобщя, че постигнахме споразумение, което ще ни позволи да изпратим законодателни актове за санкциите на бюрото на президента", коментира сенаторът Боб Коркър, републиканският председател на комисията по външни отношения в Сената на САЩ.

Той каза, че Сенатът ще приеме санкциите за Русия и Иран, които първоначално са минали в средата на юни, както и санкциите за Северна Корея, разработени от Камарата на представителите и включени в законопроекта, който Камарата прие с голямо мнозинство.

Някои сенатори се противопоставяха на мерките и първоначално изглеждаше, че законопроектът ще остане за обсъждане през септември. Финалното гласуване обаче може да се състои още до края на тази седмица.

"Това е доста тъжна новина от гледна точка на отношенията между Русия и САЩ", казва говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. "Говорим за изключително неприятелски акт“, коментира той.

Песков посочва, че президентът на Русия Владимир Путин ще реши дали и как Москва ще отговори, след като санкциите влязат в сила.

Заместник-министърът на външните работи на Русия предупреди, че преместването на двустранните отношения в неоткрити води води до загуба на надежди за подобряването им в близко бъдеще.

Не се очаква президентът на САЩ Доналд Тръмп да наложи вето на законопроекта, тъй като той се опитва да се защити от обвиненията за връзки с Русия. Повечето наблюдатели на Белия дом смятат, че той с неохота ще подпише законопроекта, за да избегне обвиненията, че е „мек“ спрямо Москва.

Основните опасения на Русия са свързани с това, че икономиката й е вече отслабена от западните санкции, въведени през 2014 г. след анексирането на Крим и ролята на Москва в кризата в Украйна. Сега руската икономика ще се затрудни още повече с възстановяването, тъй като чуждестранните инвеститори ще бъдат обезкуражени.

Няколко от новите разпоредби са насочени към руския енергиен сектор и налагат нови ограничения върху инвестициите в руски компании. На американските фирми ще им е забранено да участват в проекти, в които руски компании имат над 33% дял.

Законопроектът ще даде на администрацията на Тръмп възможност да наложи и санкции на фирми, подпомагащи развитието на руски тръбопроводи, като газопровода "Северен поток 2", който ще пренася природен газ за Европа и в който участват и европейски компании.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:53 | 13.09.22 г.
fallback