fallback

​Бундесбанк: Страните от еврозоната може да окажат натиск над ЕЦБ да държи лихвите ниски

Държавите от валутния съюз са спестили близо един трилион евро от разходи за обслужване на дълга от глобалната финансова криза насам

14:32 | 24.07.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Държавите от еврозоната са спестили близо един трилион евро от разходи за обслужване на дълга от глобалната финансова криза насам и сега правителствата може да се опитат да окажат натиск върху ЕЦБ да държи лихвите ниски. Това пише в месечния доклад на германската централна банка Бундесбанк, цитиран от Ройтерс.

С рекордно ниски лихвени проценти Италия е успяла да спести най-много спрямо нивата преди кризата. Най-задлъжнелите правителства може да се затруднят в справянето с нарастващите разходи за обслужване на дълга, когато ставките започнат да растат. Това може да натежи на икономическия ръст и да изложи независимостта на централните банки на риск, предупреждават от Бундесбанк.

„Има нарастващ риск от подкопаване на доверието в устойчивите държавни финанси на отделни държави, щом лихвите започнат да се покачват, и това заплашва да окаже натиск върху паричната политика“, пише още в месечния доклад на регулатора. 

Освен Италия, най-големите спестители са Холандия, Австрия, Франция и Белгия. Германия, която е най-голямата икономика в еврозоната, е спестила около 240 млрд. евро.

„Ако средните лихви все още бяха на нивата преди кризата, само миналата година разходите за изплащане на лихви щяха да се увеличат с близо 2% от номиналния БВП“, посочват експертите. „От 2008 г. спестяванията са станали близо 1 трлн. долара или почти 9% от БВП на еврозоната“, отбелязват от Бундесбанк.

От германския регулатор посочват, че Гърция попада в друга категория, тъй като е получила три спасителни пакета от началото на кризата, но сходни изчисления биха показали, че страната е спестила от разходите си за обслужване на дълга над 21% от БВП.

Що се отнася до сегашните условия Бундесбанк посочва, че германската икономика по всяка вероятност е записала силен икономически ръст през второто тримесечие на годината и е започнала третото тримесечие в отлична форма. Ръстът във федералната република е задвижван от търсенето на стоки за износ, от строителството и от стабилното потребление.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:02 | 14.09.22 г.
fallback