Излизането на Великобритания от Европейския съюз (ЕС) в момента изглежда по-невероятно, отколкото преди година, пише в анализ европейското издание Politico. Тези, които настояват страната да се откаже от Brexit, стават все по-гласовити, а и потенциалните разходи вече са ясни.
В едно от първите си изказвания новият лидер на Либералните демократи в страната - Винс Кейбъл, коментира, че никога не е подкрепял Brexit, а вече започва да си мисли и че това никога няма да се случи. Бившият премиер на страната Тони Блеър също намекна, че Лондон може да остане в един реформиран ЕС.
Дори самият председател на кампанията за напускане Доминик Къмингс коментира в своя профил в Twitter, че има някои възможности, при които "напускането ще е грешка".
Изданието цитира и думите на председателя на Съвета на ЕС Доналд Туск, който преди последното заседание на лидерите на общността заяви, че мечтае Великобритания да остане част от общността и съвсем не е единственият, цитирайки думите на известната песен на Джон Ленън.
Politico разглежда и част от вариантите, при които страната може да остане част от общността. На първо място това е промяната в общественото мнение - ще бъде доста трудно за правителството да реализира Brexit, особено без сделка, ако повечето британци са против.
Следващ сценарий е да бъде отменен чл. 50 от Договора за ЕС. Макар че всички институции са категорични, че веднъж активиран този член, той не може едностранно да бъде преразгледан, шансове има, твърдят британски анализатори. Един от вариантите тук е проточване на преговорите за напускане за повече от две години.
Нови избори и нов референдум също е начин Лондон да остане в ЕС, но тази вероятност е само на хартия, защото новата управляваща партия би трябвало да спечели две трети от депутатските места в парламента, за да промени хода на Brexit.
Реформите в ЕС и политическата обстановка във Великобритания (вътрешните битки при консерваторите, възхода на Либералните демократи и обещанията на лейбъристите) също са фактор, който може да остави Острова в общността, а и самите поддръжници на оставането в ЕС вече са много по-гръмогласни, отбелязва още Politico.
Изданието не изключва възможността Великобритания отново да кандидатства за членство в ЕС. Тогава обаче страната ще трябва да преговаря като всяка друга трета страна, тоест преговорите ще отнемат няколко години, а Лондон вероятно няма да може да се възползва от изключенията, на които се радва днес.