Търговията с фалшиви стоки се оценява на между 600 млрд. евро и 1 трилион евро в световен мащаб, сочат данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирани от Европейския икономически и социален комитет.
За ЕС статитистиката сочи, че над 5% от целия внос са пиратски стоки, тоест стойността им надхвърля 85 млрд. евро. Търговията с фалшиви стоки коства 800 хил. работни места и около 14,3 млрд. евро годишно пропуснати приходи от данъци, такси и акцизи.
При положение, че към 39% от брутния вътрешен продукт (БВП) на ЕС и 26% от заетостта се падат на индустрии, зависещи от интелектуалната собственост, страните от ЕС не могат да си позволят да толерират фалшивите стоки, посочват още от европейската институция.
Призивът оттам е за актуализиране и хармонизиране на правилата в ЕС, както и за подкрепа на малките и средните предприятия, които са станали жертва на търговията с фалшиви стоки.
Според Европейския икономически и социален комитет търговията с пиратски стоки се възползва от фрагментираните национални правила и стандарти в ЕС, както и от граничния контрол, който не е еднакво стриктен и ефективен в отделните страни на общността.
"Това не просто застрашава конкуренцията и бизнеса, но в много случаи може да е заплаха за здравето на потребителите и сигурността", коментира Антонело Пецини от организацията.