Европейската комисия (ЕК) започва процедура срещу Унгария, свързана с новия закон за финансираните от чужбина на неправителствени организации (НПО). Текстовете, приети на 13 юни, засягат някои групи НПО, получаващи годишно над 7,2 млн. форинта (около 24 хил. евро) от чужбина.
Тези организации трябва да отбелязват във всички свои публикации, на сайтовете си и в статии в медиите, ча са "организации, подкрепяни от чужбина". Те трябва и да дават специфична информация относно средствата, които получават.
Законът предвижда санкции, ако организациите не изпълнят тези изисквания.
Премиерът Виктор Орбан обясни, че този закон цели подобряване на прозрачността на работата на неправителствените организации. Много анализатори обаче видяха в текстовете реализация на заканите, които унгарското правителство отправи към американския милиардер Джордж Сорос и неговата фондация "Отворено общество", която финансира различни НПО в Източна Европа.
Зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс коментира по повод процедурата, че този закон нарушава европейското законодателство и очаква отговора на Будапеща по изпратените от Брюксел въпроси.
Според оценката на ЕК унгарският закон противоречи на някои от основните принципи в ЕС - правото на сдружаване, свободното движение на капитали и правото на защита на частния живот и личните данни, става ясно още от съобщението на Брюксел.
С текстовете правителството може да ограничи възможностите за финансиране, а следователно и на съществуване на тези организации.