Газопроводът EastMed, който трябва да транзитира природния газ от находищата в Средиземно море към Европа, има силната подкрепа на Европейската комисия. В това уверява комисарят по въпросите на енергетиката и околната среда Мигел Ариас Канете.
В отговор на писмен въпрос на зам.-председателя на Европейския парламент Димитрис Пападимулис той припомни, че проектът от общностно значение и е получил над 2 млн. евро европейско финансиране за предпроектните проучвания.
Регионът на Югоизточното Средиземноморие е богато на залежи на природен газ и има потенциал за износ, дори и на базата на досегашните открития. Проучванията в отделни блокове тепърва започват и очакванията са за още находки, коментира още комисарят.
"EastMed е важен вариант от възможните решения и е възможен източник за внос на газ в ЕС", коментира още той. Според него Европа е атрактивен пазар за операторите на находищата в Средиземно море.
Плановете към момента са през новия газопровод да преминава природен газ, добиван в крайбрежието на Израел и Кипър, през Гърция и към Европа. Дължината на тръбите е 1 300 километра по дъното на Средиземно море и около 600 километра по сушата. Газът от тръбите може да бъде транзитиран към Италия или към Централна и Източна Европа (чрез газовата връзка IGB).
Капацитетът на EastMed към момента е около 10 млрд. куб. метра годишно на базата на разчетите на откритите досега находища в региона.
Проектът се движи от IGI Poseidon, в която по 50% от капитала притежават италианската Edison и гръцката DEPA.