Европейският парламент (ЕП) призовава Турция да се откаже от строителството на първата ядрена централа в страната – АЕЦ „Аккую“ край средиземноморското пристанище Мерсин.
Това се посочва в резолюция, приета от ЕП във връзка с доклад на Европейската комисия (ЕК) за Турция. Резолюцията ще бъде предадена на изпълнителния орган на ЕК и на Съвета на ЕС.
В точка 31 от резолюцията се посочва, че депутатите призовават турското правителство да спре плановете си за изграждане на атомната електроцентрала „Аккую“. Като основен мотив в резолюцията се изтъква, че централата се намира в силно сеизмичен регион и представлява сериозна заплаха не само за Турция, но и за региона на Средиземно море.
ЕП настоява освен това Турция да се присъедини към Конвенцията от Еспоо, задължаваща страните да уведомяват и да се консултират взаимно по всички разглеждани важни проекти, които има вероятност да окажат значително неблагоприятно въздействие върху околната среда в трансграничен план.
В тази връзка ЕП иска от Турция да включи и съседните страни Гърция и Кипър, ако ще продължи с развитието на проекта или най-малкото да осъществи консултации с тях.
АЕЦ „Аккую“ е първият проект за ядрена централа в Турция. Централата се изгражда по проект на руската „Атомстройекспорт“, която беше и единствен кандидат в търга.
Реализацията на проекта се забави заради напрежението в отношенията между Турция и Русия и прекратяването на икономическите връзки между страните, след като самолет на турските военновъздушни сили свалиха руски Су-24 на границата между Турция и Сирия. С възраждането на контактите обаче се възобнови и работата по енергийните проекти, сред които АЕЦ „Аккую“ и газопровода „Турски поток“, а наскоро централата получи и лиценз за производство на електроенергия до 2066 г.
Турция има още два проекта за ядрени централи. Едната е край черноморското пристанище Синоп, а другата – в близост до границата с България, в района на Инеада.
Визовият режим и тероризмът – ключови моменти от резолюцията
В резолюцията на ЕП се засяга и кипърския въпрос. Депутатите призовават Анкара да започне да изтегля войските си от Кипър и да предаде контрола върху затворения участък на Фамагуста на ООН съгласно резолюцията на Организацията, приета през 1984 г.
ЕП призовава още Анкара да продължи да привежда своята външна политика в съответствие с тази на ЕС, както и за по-тясно сътрудничество и съгласуване на предизвикателствата във външната политика между ЕС и Турция.
Депутатите посочват, че турският външен министър следва да бъде канен да присъства на отделни заседания на Съвета по външни работи, когато това е целесъобразно, и препоръчват Съветът на ЕС да покани правителството на Турция на среща на високо равнище за обсъждане на настоящите отношения между Брюксел и Анкара.
От резолюцията обаче се вижда, че либерализирането на видовите отношения ще се случи само ако Турция изпълни всички критерии, заложени в пътната карта за отпадането на визите за турските граждани. Преразглеждането на законодателството на страната в областта на борбата с тероризма е ключово условие, както и борбата с корупцията, се посочва в документа.
ЕС все пак изразява подкрепата си за Турция и турските граждани в общата борба срещу тероризма. Според депутатите тясното сътрудничество между Европол и турските правоприлагащи агенции е от решаващо значение за ефективната борба срещу тероризма.
Депутатите призовават и за спиране на преговорите с Турция за присъединяването към ЕС заради отстъплението в областта на правовата държава, правата на човека и свободата на медиите. ЕП осъжда за пореден път заявената от политическите лидери на Турция подкрепа за връщането на смъртното наказание.
ЕП осъжда и възобновяването на насилието от страна на Кюрдската работническа партия (ПКК), която е в списъка на ЕС на терористични организации от 2002 г. насам.