Ирландия получи 3 млрд. евро от продажбата на една четвърт от Allied Irish Banks (AIB) в петък, предаде Ройтерс. Сделката е забележителен обрат за компанията, оказала се в челните редици на безразсъдното кредитиране по време на бума на т. нар. "Келтски тигър".
След сделката общата възвръщаемост за държавата от AIB достига почти половината от общо 21 млрд. евро, похарчени за спасяването ѝ след краха на пазара на имоти през 2009 г. Това е най-голямата сума за спасяването на активен ирландски кредитор в историята.
Тогава Ирландия се сдоби с 99,9% от Allied Irish Banks и започна да я оздравява, за да може да възстанови всички пари на данъкоплатците, които наля в нея. AIB е една от трите банки, които страната успя да запази чрез най-скъпото държавно спасяване в еврозоната.
Първичното публично предлагане (IPO) на 25% от акциите на AIB при цена от 4,40 евро за брой е третото по големина листване на европейска банка след финансовата криза и най-голямото по пазарна капитализация изобщо в Лондон от близо шест години.
„Успешното приключване на IPO-то на AIB днес е ключово събитие от изключително значение“, заяви ирландският министър на финансите Паскал Донахю. Дългоочакваната продажба на акции бе стартирана през май.
„Успешното първично публично предлагане създаде силна платформа, с която държавата да възстанови всички пари, инвестирани в AIB и да продължи да продава банковите си активи в интерес на ирландския народ“, добави Донахю.
Продажбата тества апетита на инвеститорите към ирландския банков сектор, като предложените акции на AIB са били презаписани четири пъти и са продадени в средата на ценовия диапазон от 3,90 евро до 4,90 евро, определен миналата седмица.
IPO-то оценява банката на 11,9 млрд. евро, което означава, че инвеститорите са получили само 3% намаление от счетоводната стойност на банката от 12,3 млрд. евро към края на 2016 г.