fallback

Европейският износ на селскостопански стоки забавя темпа си

Основната част от експорта са вината и алкохолните напитки, а за вноса основно перо са плодовете, кафето и чая

15:32 | 22.06.17 г.

Износът на селскостопански стоки на Европейския съюз (ЕС) започва да забавя ръста си и се връща към средните си нива за последните четири години. Това става ясно от последната статистика, изготвена от Европейската комисия (ЕК). Износът на храни и селскостопански стоки през 2016 г. беше рекорден. 

От данните за април се вижда, че има намаление на износа с 3,8% до 10,6 млрд. евро спрямо април 2016 г. Като цяло за последните 12 месеца (от май 2016 г. до април 2017 г.) страните от ЕС са изнесли селскостопански стоки на обща стойност от 133,2 млрд. евро, което е увеличение от 3,4 на сто.

На годишна база през април ЕК отчита ръст на износа на европейски селскостопански стоки към Турция и Южна Корея. Европейските държави намират нови пазари в лицето на държави като Филипините, Сингапур и Индонезия. В същото време обаче се отчита спад към традиционни партньори, като например САЩ, към които износът през април достига стойност от 1,6 млрд. евро.Това е с 4,9 на сто по-малко.

САЩ, Китай и Швейцария са първите три основни партньора на ЕС по отношение на селското стопанство. В последните 12 месеца общият износ към тези три страни надхвърля 40 млрд. евро. Спрямо периода май 2015 г. – април 2016 г. има ръст по отношение на износа и за трите държави, като най-съществен е той към Китай – 6,3 на сто. За САЩ увеличението е от 5,7%.

Основните стоки в европейския износ на селскостопански продукти за пореден месец остават вината и алкохолните напитки. През април европейските износители са реализирали продажби на вино в чужбина на стойност 909 млн. евро, а на алкохолни напитки – за 808 млн. евро. Износът на инстантни храни е за 586 млн. евро.

По отношение на вноса на селскостопански продукти в ЕС има ръст както за април, така и за дванадесетте месеца до края на април, вижда се още от статистиката. Данните показват, че ръстът за април е от 1,1% на годишна база до 9,7 млрд. евро.

За последните 12 месеца в ЕС са внесени селскостопански стоки за 114 млрд. евро, което представлява увеличение от 1 на сто. Основни вносители са Бразилия, САЩ и Аржентина, които в периода май 2016 г. – април 2017 г. са внесени стоки на стойност 28 млрд. евро в ЕС. И за трите страни европейските институции отчитат обаче спад на вноса.

Основно перо във вноса на селскостопански стоки през април 2017 година са плодовете - тропически (за малко над 1 млрд. евро) и други (за 669 млн. евро). Страните от общността са внесли и кафе и чай на обща стойност 638 млн. евро през април. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:42 | 07.09.22 г.
fallback