Планът Юнкер е достигнал прага от две трети от планирания бюджет за инвестиции. Иначе казано – вече са ангажирани проекти за 209 млрд. евро. Това съобщи в рамките на обедния брифинг в Европейската комисия говорителят на органа Маргаритис Схинас.
Намалява се обаче и финансовият праг за финансиране на проекти по плана – от 5 млн. евро на 1 млн. евро.
Припомняме, че Инвестиционният план за Европа, известен още като плана "Юнкер", беше представен в края на 2014 г. С него се очакват инвестиции на 315 млрд. евро в икономиката на 28-те държави от ЕС в следващите три години. Разчита се основно на публичен ресурс, но също така и на привлечен частен капитал.
Целта е да се мобилизират допълнителни публични и частни инвестиции в Европа, включително и в България, за проекти с голямо социално и икономическо значение, както и да се допринесе за развитието на малките и средните предприятия. Очакванията са планът да мобилизира частни и публични инвестиции в размер на 500 млрд. евро за периода до 2020 г.
Европейският фонд за стратегически инвестиции (EФСИ) е в основата на плана Юнкер и започна да действа с начално финансиране от 16 млрд. евро от европейския бюджет и 5 млрд. евро от ЕИБ. Част от парите идват от инструмента "Свързана Европа", който е за инфраструктурни проекти в целия ЕС.
В средата на декември 2014 г. ЕК публикува пълния списък с проектни предложения на 28-те държави членки, като тогава общият им брой бе над 2000, а общата им стойност - около 1,3 трлн. евро. Сред българските предложения имаше такова за изграждането на няколко скоростни пътища, жп линии и далекопроводи, както и всички проекти за пречиствателни станции за питейна вода. Преди дни стана ясно, че EФСИ разширява допустимите за финансиране сфери и вече могат да бъдат включвани и проекти, развиващи устойчиво селско стопанство, рибарство, аквакултури, други сектори на биоикономиката, както и социални услуги. Всичко по темата четете тук!