Почасовите разходи за труд в България са се увеличили с 10,1% в България през първото тримесечие на 2017 г. спрямо същия период на миналата година (7,8%), с което страната ни се оказва на трето място сред членките на Европейския съюз (ЕС) по най-силно повишение, сочат последните данни на Евростат, публикувани в петък.
Страната отбелязва ускоряване на темпа на растеж и в сравнение с последното тримесечие на 2016 г., когато почасовите разходи за труд са се повишили с 8,1%.
Най-голям ръст е отчетен в Румъния (17,2%) и Унгария (11,7%), а малко след България са Литва (9,9%) и Латвия (9,1%). В същото време се отчита най-сериозен спад на разходите спрямо същия период на миналата година във Финландия (-2,7%), в Люксембург и в Холандия (по -0,1%).
Почасовите разходи за труд са се повишили с 1,5% в еврозоната и с 1,7% в целия ЕС през първото тримесечие на 2017 г. на тримесечна база, сочат още данните. Темпът на растеж остава изцяло без промяна спрямо четвъртото тримесечие на 2016 г., когато и еврозоната, и ЕС отчетоха същите резултати.
Двата основни компонента на разходите за труд са заплати и други разходи извън заплатите (обезщетения, болнични, осигуровки).
В 28-те страни членки на ЕС през последното тримесечие на миналата година възнагражденията за изработен час са нараснали с 1,6%, а останалите разходи с 1,8%. Общо разходите за труд са се повишили 1,5% в промишлеността, с 1,8% в строителството и с 1,6% в услугите.
В България ръстът на разходите за труд е бил 10,5% в промишлеността, 5,8% в строителството и 10,6% в услугите.