Европейската комисия (ЕК) официално стартира наказателни процедури срещу Чехия, Полша и Унгария заради неизпълнението на задълженията на трите държави по отношение на квотния прием на мигранти.
Вчера еврокомисарят по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос обяви предварително старта на процедурите на пресконференция в ЕК.
Въпреки многократните призиви на Комисията държавите нарушават европейското законодателство, не изпълняват законово вменените им задължения и ангажиментите им към Гърция, Италия и други държави от Европейския съюз (ЕС), посочва се в съобщението на ЕК за стартираните наказателни процедури през последния месец.
За втори пореден месец няма процедури срещу България. Този месец най-много процедури са започнати срещу Чехия, Полша, Хърватия, Италия и други.
Ускорена процедура заради бежанската криза
Наказателната процедура срещу Чехия, Полша и Унгария е на първия ѝ етап – официално уведомително писмо от ЕК до властите в трите държави. От Брюксел подчертават, че Унгария не е приела нито един мигрант по схемите за преместване и презаселване, а Полша и Чехия са спрели да приемат хора съответно от края на 2015 г. и август 2016 г., като не са поемали и нови ангажименти.
ЕК е скъсила наполовина срока за отговор, който е дала на правителствата на трите държави – един месец вместо обичайните два месеца, заради бежанската криза и многократните призиви от европейските органи страните да изпълнят задълженията си.
Ако държавите не отговорят или отговорят незадоволително, Комисията ще премине на следващ етап от процедурата – мотивирано становище, срокът за отговор на което вероятно също ще бъде съкратен. При липса на резултат срещу трите страни може да бъде заведено дело в Съда на ЕС. Ако ЕК действително бърза заради бежанската криза, това може да стане до края на лятото.
Други наказателни процедури
ЕК е започнала още две наказателни процедури срещу Чехия – едната е за несъответствие на чешкото законодателство с директивата за енергийна ефективност на сградите, а другата – за несъответствие с директивата за шума от различни инфраструктурни обекти (пътища, жп трасета, летища, строителни обекти, предприятия и т.н.).
Срещу Полша са стартирани още три наказателни процедури, като и трите са свързани с околната среда. Първата е заради нарушение на директивата за птиците и хабитатите по Натура 2000 за два района в Централна Полша, втората – за емисиите от бензиновите изпарения, а третата – заради неприлагане на европейското законодателство за полиетиленовите торбички.
Три са наказателните процедури срещу Холандия – заради енергийната ефективност на сградите, която навлиза във втория етап (мотивирано становище), безопасността на офшорните сондажи на петрол и газ и директивите за електричеството и газа.
Срещу Италия са стартирани две наказателни процедури – заради полиетиленовите торбички и ограниченията пред частните атестационни компании.
Хърватия е изпратена на съд заради несъответствие на законодателството на страната с правилата за одита в ЕС. На втори етап навлиза процедурата срещу страната заради некоректно имплементиране на директивата за сваляне на отпечатъци от мигрантите.
По една или две процедури са стартирани и срещу Словакия, Гърция, Кипър, Германия, Австрия, Румъния, Белгия, Испания, Финландия, Ирландия.