При сценарий за облекчаване на гръцкия дълг с отлагане на плащания на лихви по задълженията до 2048 г. това ще означава, че европейските кредитори на Гърция ще трябва да почакат, за да получат 123 млрд. евро. Това сочат изчисления на германското Министерство на финансите, цитирани от Ройтерс.
Институцията е изпратила доклад със своите предвиждания по различни сценарии за задълженията на Атина до депутати, допълва агенцията. "Разсроченото плащане на лихвите до 2048 г. ще струва между 118 и 123 млрд. евро за кредиторите", е записано в писмото, до което Ройтерс е получила достъп.
На този етап от Министерството на финансите на Германия отказва коментар по изтеклата в медиите информация.
Темата за дълговете на Гърция скара кредиторите на страната в последните месеци. Международният валутен фонд (МВФ) отказва да участва в програмата за спасение на страната, ако няма преразглеждане на задълженията, което да направи управлението им устойчиво.
Според Германия, която е един от най-големите европейски кредитори на Гърция, подобна стъпка не е необходима, но в същото време Берлин настоява Фондът да не се отказва от гръцката спасителна програма.
Прогнозите на МВФ са, че икономическият ръст на Гърция ще бъде умерен - в рамките на 1% годишно, което е недостатъчно, за да извади страната от кризата. В Европа обаче са далеч по-оптимистично настроени за ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната през следващите няколко години.
Липсата на споразумение между кредиторите за задълженията на Гърция оставиха Атина без споразумение по втория преглед на направените реформи. Страната има нужда от 7 млрд. евро през юли, за да направи плащания по стари задължения. Този транш е част от третата спасителна програма, договорена през лятото на 2015 г., но за да го получи Атина има нужда от разрешението на кредиторите.
Надеждите на страната са, че споразумение ще има на 15 юни, когато е следващата среща на Еврогрупата. Другият вариант е Атина да постигне политическа сделка на заседанието на Съвета на ЕС на 22 юни.