Споразумение за сътрудничество по отношение на доставките на газ в Южна Европа подписаха ръководителите на „Газпром“ Алексей Милер, на гръцката DEPA Теодорос Кицакос и на италианската Edison Марк Бенайун, съобщава руската компания.
Документът беше парафиран по време на Петербургския икономически форум.
Той предвижда съвместна работа по организацията на южния маршрут на руските газови доставки, който ще минава през Турция, Гърция и Италия.
Компаниите ще координират работата по реализацията на „Турски поток“, става ясно още от съобщението на „Газпром“. Преди седмици руският енергиен министър Александър Новак коментира, че се планират разговори с европейските държави за входната точка на „Турски поток“ по пътя му за ЕС.
Досега заявленията бяха, че първата тръба по проекта ще бъде изцяло за турските клиенти на „Газпром“, но втората трябва да захранва Европа.
Вероятно, излизайки на турския бряг, втората тръба ще продължи до газов хъб на границата между Турция и Гърция, а оттам – към останалите държави от ЕС. От думите на Новак обаче стана ясно, има вариант и входната точка на руския газ да бъде не Гърция, а България. Преговори за това обаче не са водени, призна още руският енергиен министър.
По-рано днес от българското Министерство на енергетиката съобщиха, че ресорният министър Теменужка Петкова ще участва в срещите на икономическия форум в Санкт Петербург. Предвидена е среща с Алексей Милер на 3 юни.
Досега заявките на гръцката страна по отношение на проекта "Турски поток" бяха, че биха приели тръбите, ако руската компания изпълнява европейското законодателство.
Вариант за "Газпром" обаче е и да ползва свободен капацитет по строящия се в момента Трансадриатически газопровод (TAP), тоест изцяло да се възползва от Третия енергиен пакет, както и проекта за газопровод "Посейдон", който трябва да свърже газопреносните мрежи на Гърция и Италия.
Проектът "Посейдон" засега буксува, тъй като няма източник на газ.