Германският канцлер Ангела Меркел, която обикновено е премерена в своите изказвания, отправи през уикенда нетипично рязко послание, давайки признаци за промяна в следвоенния ред.
Засилващото се разочарование от президента на САЩ Доналд Тръмп, решимостта за реформа в Европа с новия лидер на Франция и по-близките до ситуацията у дома политически съображения обаче убедиха Меркел да заеме позиция, казаха германски и европейски служители.
Меркел говореше с изненадваща откровеност, когато направи изказването си в препълнена шатра на бирен фестивал в Мюнхен в неделя след форум на Групата на седемте в Сицилия и среща на НАТО в Брюксел, доминирани от напрежението с Тръмп.
"До известна степен отминаха времената, в които можехме изцяло да разчитаме на други. Това е усещането ми от последните дни", каза Меркел.
"Ние, европейците, наистина трябва да вземем съдбата си в свои ръце - разбира се, в приятелство със Съединените щати, в приятелство с Великобритания, с другите съседи, доколкото е възможно, също с Русия", продължи тя.
"Но трябва да знаем, че е необходимо сами, като европейци, да се борим за бъдещето си, за съдбата си."
Фактът, че Меркел повтори в понеделник много от своите позиции, показа, че това не е било случайно.
Ето някои от факторите, които може да са накарали Меркел да направи своите коментари. Те се основават на разговори с германски и европейски служители, които отказаха да бъдат посочени имената им, пише БТА.
Наближаващи избори
Според социологическите проучвания преди изборите в Германия на 24 септември консерваторите на Меркел трупат удобна двуцифрена преднина пред своите основни съперници - социалдемократите. Има обаче все повече признаци, че нейните противници може да се изкушат да водят насочена против Тръмп кампания, която представя Меркел като твърде мека към президента.
Социалдемократите дават ясно да се разбере, че ще се противопоставят на натиска на Тръмп върху Германия за увеличаване на разходите за отбрана - друг въпрос, който намира голям отзвук сред германските избиратели. Меркел подкрепя по-големи разходи въпреки политическите рискове.
Като дава ясно да се разбере, че може да се наложи Германия да се дистанцира от Тръмп, тя защитава вътрешния си фланг и преоформя въпроса за разходите за отбрана: вече не става дума за изпълнение на желанията на Тръмп, а за изграждане на европейски отбранителен потенциал, независим от Съединените щати.
Меркел е домакин на среща на върха на Г-20 в началото на юли в Хамбург. Досега нейният подход е да се опитва да насочва правителството на Тръмп към консенсус по важни въпроси като свободната търговия, климатичните промени и миграцията. Срещата на върха на Г-7 обаче показа, че тази стратегия може да не проработи. Като променя реториката сега, тя на практика признава, че не може да гарантира положителен резултат в Хамбург, а като откроява Америка, намалява риска да бъде обвинена за провал на Г-20 два месеца преди германските избори.
Макрон
Меркел не би направила коментарите си преди победата на Еманюел Макрон на френските избори по-рано този месец, казаха германски служители.
В лицето на Макрон, който подобно на нея има проевропейско мислене и е привърженик на многостранния подход, Меркел намира надежден партньор, с когото може да върви напред в Европа по въпроси като сътрудничеството в отбраната и сигурността, миграцията и реформата в еврозоната.
Според германски служители отношенията между двамата на срещата на върха на Г-7 са били отлични. Меркел също така отправя сигнал към консерваторите от нейната партия, които са силно скептични към някои от по-смелите идеи на Макрон за еврозоната, че трябва да са готови за компромис.
"Тя използва момента с Тръмп, за да представи по-проевропейска политика", каза германски служител. "Тя опипва почвата за по-дружелюбна политика към Франция."
Посланието й беше насочено и към Великобритания. Берлин се страхува, че британското правителство все още има нереалистични очаквания към Brexit.
Разочарование от Тръмп
Посланието на Меркел в Мюнхен беше плод на увеличаващо се разочарование от Тръмп, чието първо посещение в Европа беше доста смущаващо за германците, казаха няколко служители.
Разочарованията започнаха в Брюксел, когато на частна среща със служители от ЕС Тръмп поднови атаката си срещу германския търговски излишък и износ на автомобили.
Те се увеличиха в НАТО, когато Тръмп отново заяви, че членове на алианса дължат огромни суми пари. Берлин и други съюзници бяха раздразнени и от това, че той не изрази ясна подкрепа за доктрината на НАТО за обща отбрана - член 5, и не посочи Русия като основна заплаха за НАТО.
На срещата на върха на Г-7 другите шест държави имаха разногласия с Тръмп за климатичните промени и миграцията. Освен заради политическите въпроси скептицизмът се засили, след като той избута черногорския министър-председател и се ръкува мъжкарски с Макрон.
"Тръмп може да е слушал, но пътуването показа, че той може би не е способен да се учи", каза друг германски служител.
Меркел определи обсъждането за климата в Сицилия като "много незадоволително".
Отказът на Тръмп да даде какъвто и да е знак на съюзниците дали ще се придържа към Парижкото споразумение за климата остави лошо усещане. След като си тръгна от Сицилия, той изпрати съобщение в Twitter, в което каза, че тази седмица ще вземе решение за Парижкото споразумение.
Речта на Меркел в Мюнхен може да се разглежда като послание, което да напомня на Тръмп, че решението ще има реални последици за отношенията му с Берлин и други партньори, казаха служители.