Липсата на решение за споразумението по втория преглед на спасителната програма за Гърция се неглижира от представителите на повечето институции, отпуснали кредити на страната. Това пише в коментар европейското издание Politico.
Късно снощи председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум посочи, че позициите на двете страни са съвсем близки и изрази своята увереност, че те ще се споразумеят на следващото заседание, насрочено за 15 юни.
„На този етап няма обща позиция относно това какво може да бъде направено и какво някои от нас очакват да бъде направено“, каза още холандският финансов министър.
Колкото и позитивни да са очакванията за следващата среща на Еврогрупата, Гърция няма да получи нов финансов транш без споразумение с кредиторите. Атина има да плаща 7,4 млрд. евро по стари задължения през юли.
Всъщност нещата тръгнаха зле за Гърция още преди началото на заседанието на Еврогрупата, посочва още Politico. Всичко започна с изявленията на германския финансов министър Волфганг Шойбле, който отказа да се съобрази с призива на своя колега в германското правителство Зигмар Габриел, който отговаря за външните отношения на Германия. Габриел коментира, че е необходимо облекчаване на гръцките дългове.
При пристигането си в Брюксел почти всички финансови министри коментираха, че в днешните разговори ще стане въпрос и за дълговете на южната ни съседка.
Без решение в тази насока под въпрос се поставя и участието на Международния валутен фонд (МВФ) в спасителната програма на Гърция. А доста от държавите в еврозоната, включително и Германия, са поставили като условие участието на Фонда при одобрението на третата спасителна програма за Гърция.
Освен че настоява за облекчаване на дълга, включително и с опрощаване на част от него, базираната във Вашингтон организация не приема и прогнозите за развитието на гръцката икономика, определяйки ги като прекалено амбициозни.
Липсата на решение може да се възприеме зле в Атина и правителството да се почувства предадено от своите европейски партньори, отбелязва още Politico. Засега гръцкият финансов министър Евклид Цакалотос изразява своята увереност, че разговорите са просто забавени с три седмици.
Вижте и коментара по темата на журналиста от БНР Лъчезар Вълев в ефира на "Бизнес старт" с Иван Нончев.