Разширението на "Северен поток" може да се разглежда като тест за европейското единство, пише в коментар руската "Независимая газета". В материала за развитието на проекта от изданието припомнят всички сключени договори и постигнати споразумения между акционерите.
На политическо ниво обаче нещата не стоят толкова добре и проектът има потенциал да се превърне в ябълката на раздора в Европа.
Вестникът цитира коментар на Марио Мерен, ръководител на Wintershall, част от западните акционери в проекта, по повод полското несъгласие с новия газопровод. Според него Русия няма интерес да спре транзита през Полша. Той припомни, че Варшава имаше опасения, че ще бъде изхвърлена от газовата карта на Европа и при плановете за изграждане на "Северен поток".
По тази причина и Германия е добавила още мощности, така че да гарантира, че страните от Централна Европа няма да бъдат изолирани от газовите потоци. Тези допълнителни мощности така и не се използват, каза още Мерен. "За "Газпром" липсата на транзит през Полша е неизгодно от икономическа гледна точка", каза още той.
За ръководителя на Wintershall за Европа е изгодно да има различни маршрути на руския природен газ и така няма да бъдат прекъсвани доставките при проблем с един газопровод.
"Германия е най-прекият път на суровината, добивана в Сибир, до потребителите в Северна Европа", посочи още Мерен.
"Независимая газета" посочва, че в основата на протестите на Полша и Украйна срещу този проект до голяма степен стоят финансовите загуби от транзита на газ. Украйна например получава годишно 2 млрд. евро от таксите за пренос на руския газ през газопреносната й мрежа.
В Полша настояват още и че Европа няма нужда от допълнителните количества природен газ. Потреблението намалява, тъй като страните от общността повишават енергийната ефективност, а и започват да разчитат все повече на алтернативните източници на енергия.