Европейските институции не станаха жертва на кибератаките, засегнали компютри в над 100 държави. Това коментира говорителят на Европейската комисия (ЕК) Маргаритис Схинас в обедния брифинг в Брюксел.
Той цитира комисаря по въпросите на сигурността на ЕС Джулиан Кинг, според когото хакерските нападения изискват "незабавен координиран глобален отговор".
За координирани действия и създаване на система за защита срещу кибератаки по-рано днес призова и руският президент Владимир Путин.
Няколко страни от общността са сред най-засегнатите от атаките, посочи още Схинас. По тази причина и в Европейската комисия ще бъдат прегледани нормативните актове, насочени към киберсигурността и срещу киберпрестъпността, категоричен беше говорителят на Комисията.
"ЕК продължава внимателно да следи ситуацията и е в непрекъснат контакт с центъра по киберсигурността в Европол", каза още той и допълни, че отговорните институции в Брюксел работят координирано за преодоляване на проблема и в защита на жертвите на атаката.
Схинас отказа да коментира дали в Европейската комисия обсъждат бъдещия комисар от България. Според информация в европейски издания България ще поиска портфолиото на Гюнтер Йотингер - цифров пазар, който пое отговорността на Кристалина Георгиева - бюджетна политика.
Задълженията на номинираната от кабинета на Бойко Борисов Мария Габриел ще бъдат определени от председателя на ЕК Жан-Колд Юнкер след разговор, който ще се проведе на 16 май в 10 часа (11 часа българско време) в Страсбург.
Активността на хакерите, използващи вируса WannaCry, започна да намалява, посочи компанията за защитен софтуер Avast, цитирана от Ройтерс. Засегнати са повече 213 хил. компютъра и това всъщност е най-масовата кибератака досега.
Атаката започна още в края на миналата седмица като под прицела на хакерите попаднаха компютри от Русия, Испания, Великобритания и други. Чрез криптиращ вирус хакерите превземат данните в засегнатите машини и сега очакват откуп от техните собственици, за да им изпратят кода, който ще възстанови информацията.