Партньорите на Съединените щати в Г7 се събират днес и утре в югоизточния италиански град Бари, където ще се опитат да разберат по-добре икономическата визия на новата американска администрация, но и ще избегнат включването на дразнещи теми в официалния дневен ред, предаде Франс прес.
Япония, Германия, Франция, Великобритания, Италия и Канада (членки на Г7 заедно със САЩ) са обезпокоени от новата посока на американската администрация в сферата на международната икономика след избирането на президента Доналд Тръмп.
"Американците са свободни да избират политиката си. Но се надявам, че тази политика се вписва в международните рамки, което означава многостранност, а също така придържане към свободната търговия", подчерта в тази връзка европейският комисар за икономическите и валутните въпроси Пиер Московиси.
Въпросът за свободната търговия и протекционизма не фигурират в официалната програма на срещата на министрите на финансите от Г7 - първата след избирането на Тръмп.
Американският финансов министър Стивън Манучин обаче е готов да обсъди тези теми на двустранни срещи, според американски представител.
Италианският министър на финансите Пиер Карло Падоан се надява колегите му да приемат заключителен документ, насърчаващ по-споделени усилия за икономическия растеж на фона на недоволството от изтласканите встрани от световната икономика обществени слоеве. Той каза, че е обнадежден от подкрепата по въпроса от страна на Манучин, който обаче се обявява за намаляване на данъците на най-богатите, а това според критиците насърчава неравенството.
Участниците в срещата на Г7 ще обсъдят и укриването на данъци, киберсигурността и борбата с финансирането на тероризма, посочва БТА.
Днес в Бари Манучин приветства търговското споразумение с Китай за отварянето на страната към американския износ на говеждо месо и природен газ. В замяна САЩ обещаха възможно най-бързо да премахнат бариерите за износ на китайско птиче месо