След като си осигури споразумение по втория преглед на спасителната програма, Гърция сега насочва вниманието си към преговори за облекчение на дълга и участието в програмата на Европейската централна банка (ЕЦБ) за количествени облекчения, пише в коментар гръцкото издание "Катимерини".
Дълговете на Гърция надхвърлят 300 млрд. евро, или 179% от брутния вътрешен продукт на страната. Тежестта им е значителна, за да има реален шанс да бъдат погасени, допълва от своя страна Politico. Според изданието гръцките дългове ще бъдат дискутирани по време на срещата на Г7 в Бари, която ще се проведе между 11 и 13 май.
Големият противник на Атина в тази битка е Германия, която се опасява, че облекчение на дълговете ще бъде в нарушение на европейските правила и създава опасен прецедент. На този етап изглежда реалистично единствено страната да получи намаляване на лихвата и удължаване на матуритета, не и опрощаване на задължения.
Правителството открито си признава за компромисите, които е направило за постигнатото след месеци на преговори споразумение. Финансовият министър Евклид Цакалотос обясни по-рано днес, че е "удовлетворен от някои неща и по-малко удовлетворен от други".
Подобен беше коментарът на премиера Алексис Ципрас преди дни, когато стана ясно, че представители на кредиторите се завръщат в Атина, за да превърнат политическата договорка в споразумение.
Сега документът трябва да бъде одобрен от парламента - планираното заседание е на 16 май, а след това и да бъде финализирано по време на заседанието на Еврогрупата, което ще се проведе няколко дни по-късно - на 22 май.
Споразумението предвижда нови ограничения, срещу които Атина се бореше с месеци - ограничаване на разходите за пенсии, премахване на данъчни облекчения и продажба на активи на държавната енергийна PPC.
В замяна страната получи правото да може да прилага облекчения, ако изпълнява бюджетните цели, както и да върне някои права на трудовия пазар, орязани преди години, като например колективните трудови договори. Страната успя да избегне и ново законодателство, облекчаващо масовите съкращения.
В ЕК също изглеждат позитивно настроени за облекчения. "Време е да затворим страницата на тази дълга и трудна глава с икономии за гръцкия народ", коментира комисарят икономическите въпроси Пиер Московиси. Нагласите в опозиционната "Неа демократиа" обаче са различни. От партията вече заявиха, че няма да подкрепят споразумението на СИРИЗА и настояват, че правителството води страната към четвърта спасителна програма.
Консерваторите предлагат предсрочни избори, които да доведат до политическа промяна в Гърция, защото лявото правителство няма доверието на кредиторите.