Водещите индекси на европейските фондови пазари приключват на зелена територия, водени от добри финансови отчети, пише CNBC. Вниманието на инвеститорите отново се насочва към Франция и втория тур на изборите за президент.
Настроение носи и споразумението, което Гърция постигна със своите кредитори за прегледа на спасителната програма, допълва Market Watch.
Паневропейският Stoxx 600 се повиши с 0,75% до 389,53 пункта, като подкрепа на ръста му оказаха компании от петролния сектор и телекоми. Акциите на BP поскъпнаха с 1,6%, след като петролния гигант съобщи за ръст на печалбата през първото тримесечие.
Един от най-големите печеливши в Европа днес се оказа британската верига магазини Ocado Group, чиито акции поскъпнаха с почти 5,8%. На търговията повлияха спекулации, че компанията обмисля обединение с Marks&Spencer, макар и новината да няма официално потвърждение.
Един от водещите индекси на Лондонската фондова борса - FTSE 100, записа ръст от 0,64% до 7 250,05 пункта. Стойността на германския DAX достигна 12 507,9 пункта, което е увеличение от 0,56%. Френският САС 40 напредна с 0,7% до 5 304,15 пункта.
Споразумението между Гърция и кредиторите даде тласък на търговията с единната европейска валута. На валутните пазари еврото достигна своята най-висока стойност за последните пет месеца и търговията се извършва при 1,0913 долара, спрямо 1,09 долара за едно евро в понеделник.
На петролните пазари основните сортове губят от цената си, а търговците обръщат внимание на данните за ръст на добива в Либия и в САЩ. Така лекият суров петрол поевтиня с 0,5% до 48,60 долара за барел. Към края на европейската сесия сортът Brent се търгува за 51,42 долара за барел, или с 0,2% по-евтино.
Цената на златото държи триседмично дъно в очакване на края на двудневното заседание на Федералния резерв. Вниманието е насочено към следващите стъпки на институцията, а прогнозата е, че няма да има промяна в политиката в следващите дни.
Ценният метал се търгува за 1 255,30 долара за трой унция, което е спад от 0,1%.