fallback

Все повече млади хора са готови на протест срещу статуквото

Българите също са готови да заявят позициите си на улицата

12:43 | 29.04.17 г. 8

На младите европейци доста им е писнало от статуквото в Европа. А според ново проучване те вече са готови да превземат улиците, за да наложат промяната, пише Quartz.

Бихте ли участвали активно в мащабни бунтове срещу поколението на власт, ако такива се случат през следващите дни или месеци? Този въпрос е бил зададен на 580 хил. респонденти от 35 страни, като отговорът на повече от половината на възраст между 18 и 34 години е "да".

Въпросът е част от спонсорирано от Европейския съюз (ЕС) проучване, озаглавено “Generation What?”. Докладът се фокусира върху отговорите на 13 конкретни страни, за да разбере по-добре към какво са оптимистично настроени младите хора в Европа и за какво се тревожат. В тези страни младежите в Гърция имат особено силен интерес към присъединяването към мащабни протести срещу правителството, като 67% от тях отговарят с „да“. Освен това респондентите в Гърция са по-склонни да вярват, че политиците са корумпирани, а запитаните имат негативни възприятия за финансовия сектор на страната.

Младите хора в Италия и Испания оформят топ три на страните, където хората са най-готови да се присъединят към антиправителствени протести – съответно с 65% и 63%. За сравнение, младежите в Холандия са най-малко заинтересовани да изразят недоволството си на улиците, като само 33% са съгласни с твърдението. В Германия този процент е 37%, а в Австрия – 39%.

Може би не е изненадващо, че много от анкетираните във Франция – страна в разгара на напрегнати избори за президент и с дълга история от бунтове, протести и революции – също са готови да се присъединят към мащабни протести – 61%. Само преди ден тийнейджъри от Франция проведоха протести в Рен и в други градове срещу двамата останали кандидати за президент. Някои протестиращи блокираха училища, докато други поеха към градските центрове с плакати с думите „Изгонете Марин льо Пен, а не имигрантите“ и „Не искам нито Макрон, нито Льо Пен“. Докладът отбелязва, че респондентите от Франция се оплакват от няколко негативни развития – твърде много корупция, твърде много данъци, твърде много богаташи спрямо останалата част от ЕС.

От по-подробната информация на сайта на проучването става ясно, че по-голямата част от младежите в България също са готови да се насочат към улиците в протест срещу статуквото – от 114 респонденти 65% са отговорили с „да“ на въпроса. Според анкетираните най-много тревога у тях будят трудностите при намирането на работа, имиграцията и образователната система, а 69% смятат, че политиците са корумпирани.

Апатията при гласуването сред младите хора отдавна се смята за тревожна тенденция. Във Великобритания например избирателната активност сред младежите на парламентарните избори е спаднала с 28 процентни пункта – от 66% през 1992 г. до 38% през 2005 г. Но това все по-слабо участие в изборния процес задължително означава политическа апатия.

Желанието на младите хора да протестират означава, че те все още искат да участват в политическия процес, макар и по не толкова традиционен начин. Проучване от 2014 г. сочи, че младежите от Великобритания, Франция и Германия са по-ангажирани във форматите на преки действия. В сравнение с по-възрастните гласоподаватели младите хора са по-склонни да подпишат петиция, а вероятността да участват в протест е два пъти по-голяма.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:03 | 10.09.22 г.
fallback