Две години преди изборите за Европейски парламент (ЕП) подкрепата в Европейския съюз (ЕС) започва да се завръща, показва проучване на Евробарометър, изготвено по поръчка на ЕП. Все повече европейци смятат, че членството на страните им в общността им е донесло позитиви, а тези, които не виждат нищо добро в еврочленството, намаляват.
Като цяло през 2017 г. 57% от участвалите в проучването смятат, че членството в ЕС е добро за страната им, което е ръст от 4 пункта спрямо аналогично проучване през 2016 г. Подкрепата се връща почти до нивото от 2007 г., когато започна и световната финансова криза.
Данните на Евробарометър за България показват, че малко под средното за ЕС – 53%, смятат, че членството в общността е добро за страната. Броят на оптимистично настроените се увеличава с 4 пункта. Значително под средното обаче е броят на хората, които са категорични, че участието в ЕС е лошо за България – 8%, при средно 14% в страните от общността. Негативно настроените към Евросъюза българи намаляват с 5 пункта.
Много близки са нагласите на българите спрямо средните в ЕС относно проблемите, които имат да решават лидерите на общността. На първо място това е борбата с тероризма и почти по 80% от участвалите в анкетата и в ЕС, и в България настояват да видят повече действия на европейско ниво за справяне с проблема. Малко по-нисък е процентът за повече действия за борба с безработицата – съответно 78% в ЕС и 76% в България.
Идеята за повече действия в областта на околната среда има по-слаба подкрепа в България, отколкото е средното за ЕС - съответно 65% спрямо 75%.
Голямо е разминаването по отношение на политиката по „налагане на демокрация и световен мир“. Средно 73% в ЕС настояват за повече действия, но на същото мнение са едва 48% от българите. Равното третиране между половете също не се отчита като проблем за българското общество и 41% настояват за повече мерки, докато средно в ЕС този процент е 65.
Малко над средното за ЕС са процентите на българите, желаещи повече действия за борба с миграцията (74% спрямо 73%) и за защитата на външните граници на ЕС (74% спрямо 70%).
55% от българите, участвали в последното проучване на Евробарометър, си признават, че изобщо не се интересуват от европейските политики. Същото се отнася и до 43% от европейците като цяло. От случващото се в ЕС се интересуват 43% от българите.