Подкрепата от 23,9% за Еманюел Макрон на първия тур на френските избори представлява „значително фундаментално пренастройване на политиката във Франция и може би в по-широк план в Европа“, казва Хю Пил, главен икономист за Европа в Goldman Sachs, пред CNBC.
По думите му обаче „трябва да интерпретираме това като много важна стъпка, но все още само като стъпка“. Така икономистът внесе малко здрав разум в еуфорията покрай Макрон.
Според Пил балотажът на 7 май отразява по-широка тенденция, в която традиционно лявата и дясната част на спектъра от политически нагласи се сливат, или поне са настигнати от друг спектър, а именно евроскептична, по-националистическа страна срещу по-международна, проевропейска, глобалистка страна.
„Това също беше отразено на холандските избори през март, когато проевропейският премиер Марк Рюте беше преизбран“, казва Пил.
Той посочва, че партията на Макрон ще трябва да има и голяма победа на парламентарните избори през юни, за да може плавно да прокарва реформите си. „В крайна сметка Макрон го чака още доста работа", казва Пил.
CNBC припомня, че в неделя за пръв път от основаването на Петата република през 1958 г. основните партии във Франция – републиканците и социалистите – няма да участват на балотажа на президентските избори.
По думите на Хю Пил лидерът на Националния фронт Марин льо Пен играе ключова роля в това преориентиране на френската политика. Според него крайнодясната идеология на Льо Пен ще бъде част от мейнстрийм политиката във Франция и ще бъде естествената опозиция на Макрон в средносрочен план.