Обединеното Кралство е напът да отбележи първия си пълен ден от iндустриалната революция насам, в който за производството на електричество не са горени въглища, предава Bloomberg. Това става ясно от данни на National Grid Plc, операторът на елекрическата мрежа във Великобритания.
“В страната не е имало период от последователни 24 часа, в които да не се горят въглища, но днес това може и да се промени”, написа компанията в своя Twitter акаунт.
Великобритания е една от страните, които първи започват да използват възобновяеми източници на електричество. Тя има най-много вятърни турбини по бреговете си, а също така има инсталирани соларни панели с капацитет на седем ядрени реактора. Целта на правителството е до 2025 г. да спре работата на всички топлоелектрически централи.
Съседните на Обединеното Кралство страни имат подобни цели и затварят централите си, захранвани с въглища, с по-бърз от очаквания темп.
“Преди 10 години не можехме да си представим ден, без да се горят въглища, а след още 10 години енергийната ни система отново ще има радикално променен облик”, коментира Хана Мартин главен енергетик в Greenpeace U.K.
Тези действия са най-вече резултат от промените в климата, които подтикват да се търсят начини за производство на електричество по природосъобразен начин. Европейският съюз има поставена цел до 10 години 20% от енергията, консумирана от крайните потребители, да е от възобновяем източник.
През декември 2015 г. в Париж бе подписано споразумение относно промените в климата, според което в 200 държави ще се вземат мерки за регулирането на замърсяването на въздуха от парниковите газове.
Европейските страни са постигнали най-много в тази насока, а през миналия юли Великобритания успя да генерира повече електричество от слънцето, отколкото от въглища.