Турция трябва внимателно да обмисли следващите си стъпки и да бъде търсен максимално широк национален консенсус след референдума за конституционни промени. Това коментира говорителят на Европейската комисия Маргаритис Схинас по време на обедния брифинг в Брюксел.
Позицията на ЕК е, че установените от международните наблюдатели проблеми по начина, по който протече изборният процес в страната, трябва да бъдат анализирани и разследвани от властите.
Схинас не се ангажира с конкретен отговор дали връщането на смъртното наказание в Турция, каквито заявки има от страна на турските власти, ще сложи край на преговорния процес на страната за еврочленство.
„Смъртното наказани е най-червената от всички червени линии в преговорите“, каза обаче той. Спазването на човешките права, демокрацията и основните свободи е основен принцип на ЕК, припомни Схинас и допълни, че връщането на смъртното наказание ще е ясен сигнал, че Анкара не желае да бъде част от ЕС.
След провеждането на референдума за конституционни промени в Турция президентът Реджеп Тайип Ердоган коментира пред свои съмишленици, че може да подложи на допитване и въпроса за връщането на смъртното наказание. По повод критиките на международните организации за начина, по който протече референдума в страната, той коментира, че може да организира и още едно обществено допитване – за слагане на край на преговорите за членство в ЕС.
По отношение на премахването на визите за турските граждани Анкара е изпълнила много от изискванията, но остават седем области, които напредък няма. Една от тях е свързана с искането на Брюксел за промяна в антитеростичното законодателство в страната.
Премахването на визовия режим е вписано в споразумението между ЕС и Турция за ограничаването на броя на нелегалните имигранти в общността, но то зависи изцяло от изпълнението на европейските изисквания, припомни говорителят на ЕК.