Малта, обвинявана многократно, че е данъчен рай, настоя днес да се забави темпа на реформите, подети от Европейския съюз (ЕС) за борба с укриването на данъци, опасявайки се това да не навреди на европейската икономика, предаде Франс прес.
"Трябва да се уверим, че страните, които биха могли да бъдат засегнати от въвеждането" на реформите, целящи борба с укриването на данъци, разполагат с известна "сигурност" по отношение на прилагането на тези мерки, заяви малтийският министър на финансите Едуард Шиклуна днес при пристигането си за срещата на европейските финансови министри във Валета.
Малта, която е ротационен председател на ЕС през първите шест месеца на годината, на теория би трябвало да поеме и да продължи започнато от Европейската комисия и да подкрепя графика за въвеждането на мерките за борба с данъчните измами и укриването на данъци.
Малката държава обаче днес представи документ за обсъждане от 7 страници, озаглавен "Фискална сигурност в променяща се среда". В него Малта предупреждава за опасността от прекомерно прибързване. "Необходимо е да има достатъчно време, за да се формулира правилно, да се асимилира и да се приложи такова законодателство", е посочено в документа.
Европейски източник изтъкна, че е "изненадващо, особено година след скандала с "Панамските документи", председателството на ЕС да се бави, при положение че Европейската комисия и страните членки са се споразумели по амбициозен график за данъчните мерки".
Белгийският министър на финансите Йохан ван Овертвелд от своя страна обаче подкрепи Малта. Според него малтийското председателство е право да обръща внимание, че не бива да се бърза прекалено в тази посока. Важно е и други региони по света (Северна Африка, Азия) да напредват повече или по-малко със същия темп и по същия път.
Европейският комисар по икономическите въпроси Пиер Московиси, който е сред най-големите поддръжници на борбата с укриването на данъци, изрази резерви към малтийската инициатива. Той припомни, че комисията и страните членки имат съвместно разработена работна програма и трябва да се продължи работата по нея със същия ритъм. Московиси изтъкна като аргумент, че европейците вече не понасят многонационалните компании да плащат по-малко от справедливия дял данъчни задължения.
/БТА/