Семейните компании във Великобритания са по-малко продуктивни от фирмите, които се управляват от външни мениджъри, показва ново изследване, публикувано в британския вестник „Telegraph”.
Според официалните статистически данни в Обединеното кралство компаниите на семейни начала са средно с 20% по-малко продуктивни от останалите бизнеси, което може да се окаже фактор, задържащ растежа във Великобритания.
Властите искат да разберат защо британските служители са значително по-малко продуктивни от тези в страни като Франция, САЩ и Германия. Ръстът на производителността е жизненоважно условие за подобряване на стандарта на живот и заплатите, затова и по-слабият му растеж е причина за безпокойство.
През последните месеци на 2016 г. производителността (обемът на произведените стоки и услуги на един изработен час) за първи път е нараснал над пиковите нива преди финансовата криза.
Британската национална статистическа служба е изследвала мениджърските практики в повече от 700 производствени предприятия и след това е сравнила резултатите спрямо собствеността на фирмите.
Резултатите показват, че средната производителност на служител в несемейна фирма възлиза на 53 340 паунда през 2015 г., докато това в семейна компания е само 36 910 паунда.
Разлика има и между британските и мултинационалните компании. Местните фирми имат средна производителност на един работник в размер на 41 350 паунда в сравнение с 54 910 паунда за мултинационалните компании.
Данните показват, че общо три четвърти от британските фирми са семейни, поради което слабата им производителност се превръща в заплаха за икономиката като цяло.