fallback

Високата цена на анексирането на Кримския полуостров

И вносът, и износът на стоки се оскъпява от изолираността на полуострова и бизнесът страда от липсата на връзки с Украйна, пише Bloomberg

22:22 | 31.03.17 г. 9

Три години след анексирането на Крим някои от жителите на полуострова се опитват да живеят според руските правила, пише в коментар Bloomberg.

За разлика от несигурността в Донбас, на полуострова се радват на трудно постигнат мир, пише още агенцията. Но за много от гражданите е трудно да работят в условията на санкции от Запада, особено при положение, че западните банки спряха да кредитират руски компании.

Полуостровът се раздели и с част от туристите си, когато западни авиокомпании спряха полетите до Крим. Някои от компаниите, предлагащи круизен туризъм, също отмениха пътуванията към новата руска територия.

Москва пък инвестира огромни суми в инфраструктурата на Кримския полуостров - ремонтират се пътища, модернизират се болници.

Един от мащабните проекти е изграждането на мост през Керченския пролив, който ще свърже Краснодарския край с Крим. Очакванията са, че съоръжението ще бъде довършено през следващата година. В момента то е един от големите приоритети на руския президент Владимир Путин.

Въпреки тази активност, липсата на връзка с Украйна е в ущърб за Крим, посочва още Bloomberg. Страдат различни индустрии, сред които риболовната - Украйна вече не купува риба от Крим. Русия също не се интересува и причината е високата цена - в момента единственият начин за доставка стоки между Крим и Русия са фериботни линии.

Някои продукти от Крим все пак имат своя ренесанс - например вината. Интересът към тях е бил много голям през 2014 година, споделят от винената индустрия на полуострова. Сега обаче търсенето и на вина също намалява - руснаците имат широк избор от вина на пазара, а кримските вина отново се оказват с по-висока цена.

Проблемът не е само износът - вносът на основни продукти за полуострова пристига по същия скъпоструващ начин, което оскъпява стоките. В допълнение и някои големите мултинационални компании напуснаха полуострова.

В Москва пък виждат само позитивни новини за икономиката на Крим. Туристите например са се увеличили с 21% до 5,6 млн. през 2016 година. Така брутният вътрешен продукт на региона се е повишил с 8,5% спрямо 2015 година. Доходите на гражданите на Крим са се повишили значително, откакто полуострова е в състава на Руската федерация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:31 | 12.09.22 г.
fallback