Колкото и да не ни се вярва, инвестициите в мощности, използващи възобновяеми енергийни източници, в Европа намаляват значително в последните години, пише в анализ EurActiv. Изданието посочва, че в Германия например мерките за сектора, предприети през 2000 година, са довели до по-голяма от очакваното експанзия.
Точно когато и цените бяха най-високи.
Десет години по-късно тенденцията е обратна - инвестициите в соларните централи намаляват, превръщайки ги в един от най-евтините източници на електроенергия в света. И секторът отчита бум в САЩ, Китай и Индия.
Заради липсата на политическа подкрепа в повечето европейски страни, сред които и Германия, обаче европейските компании, някога пионери в бранша, сега са банкрутирали или разпродават бизнеса си. В допълнение и страни извън ЕС започнаха да предлагат преференции и така привличат инвеститорите.
И така картината на соларната индустрия в Германия е доста мрачна - през 2012 година новите мощности са били 7,5 гигавата, докато през 2016 година достигат едва 1,5 гигавата, което е под целите на правителството от 2,5 гигавата.
Инвестициите в хидроцентрали и геотармални централи също се сриват, допълва изданието. Не е изненада, че работните места в ВЕИ сектора намаляват от 400 хил. през 2012 година до 330 хил. през 2016 година.
С изоставането на развитието на зелената енергетика Германия не може да постигне и целите за опазване на околната среда. Икономиката на страната расте, енергийното потребление се увеличава. Същото се отнася и до емисиите въглероден диоксид.
За да се промени тази картина, ЕС и Германия трябва бързо да поправят грешките, допуснати във ВЕИ сектора през изминалите години, посочва още изданието. Секторът ще бъде насърчен и с амбициозни цели за опазването на климата и намаляването на емисиите въглероден диоксид.