Дясноцентриският кандидат за президент на Франция Франсоа Фийон се изправи пред още един фронт - атакуван е заради връзките с руския президент Владимир Путин, пише Financial Times.
Изданието цитира публикация във френския сатиричен вестник Le Canard Enchaine, според която Фийон е сключил договор, от който се е облагодетствал лично, с ливански петролен магнат през 2015 година със сътрудничеството на руския президент. Договорът е на стойност 50 хил. долара.
От щаба на френския кандидат не отрекоха за сделката, подписана в рамките на бизнес форума, който всяка година се провежда в Санкт Петербург, на което е присъствал и Путин, но заявиха, че няма нищо нередно в това.
Срещата е публична и е отбелязана от сайта на руското президентство. От публикацията обаче не става ясно естеството на разговора, а са публикувани само протоколните снимки от нея, показва справката на Investor.bg.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира по повод новината, че всички срещи на руския президент в рамките на икономическите форуми се организират от протокола на институцията. "Всякакви други измислици са фалшива новина", категоричен е той.
Фийон и Владимир Путин са имали чести срещи в периода между 2008 година и 2012 година, когато и двамата бяха премиери на страните си. Франсоа Фийон е бил чест гост в резиденциите в Ново Огарево и в Сочи, допълва още FT.
Френският кандидат за президент е силен противник на санкциите срещу Москва, наложени от ЕС и предлага засилено военно сътрудничество с Русия в борбата с ИДИЛ.
Фийон вече е силно критикуван във Франция, след като излязоха наяве договори, с които е наел съпругата си за съветник, докато е бил депутат. Преди скандала той беше един от водещите претенденти, но сега отстъпва на трета позиция след националиста Марин льо Пен и центриста Еманюел Макрон.
В началото на годината ливанският бизнесмен е имал среща и със зам.-министъра на външните работи на Русия Михаил Богданов. От руската държавна институция обясниха, че на нея са били дискутирани политически въпроси за развитието на Ливан в контекста на регионалните процеси, особено на фона на кризата в съседна Сирия.
Обсъдени са били и развитието на търговски, инвестиционни и други партньорства между Ливан и Русия, посочват още от външното министерство.