Европейският съвет е одобрил без дискусии решението за създаване на автоматичен механизъм за проверка на енергийните договори, които членовете на ЕС сключват с трети страни, става ясно от съобщение на институцията.
Очакванията са, че този механизъм ще заработи още през тази година.
Оценка ще бъде извършвана на междуправителствени споразумения и необвързващи договори в областта на енергетиката, включително за доставка на природен газ и петрол. Така Европейската комисия ще има по-силна позиция при преговорите с трети страни.
Трите водещи европейски институции – Европейския съвет, Европейската комисия и Европейския парламент намериха обща позиция по предложението в края на 2016 година. Тогава бяха изчистени някои неясноти относно какво точно представляват междуправителствените споразумения, транзитът на суровини и каква информация да предоставят страните на ЕК.
Брюксел ще има консултативна роля в процеса при договарянето на страните, а ако член на ЕС не се съобрази с коментари, трябва писмено да посочи причините за това.
Механизмът ще помогне за по-прозрачното провеждане на преговорите с трети страни по енергийни въпроси, както и за създаването на Енергийния съюз на общността.
Следващата стъпка е документът да бъде подписан от председателите на Европейския парламент и на Европейския съвет, след което ще бъде публикуван в Официалния вестник на ЕС.
Европейската комисия представи идеята си да може да разглежда договорите на членовете на общността с трети страни, преди те да бъдат подписани през зимата на 2016 година. Тогава от институцията коментираха, че ако договорите нарушават някоя част от европейското законодателство, например Третия енергиен пакет, е много трудно за страната да предоговорят условията.
Предложението е в съзвучие и с искането на Европейския съвет, публикувано през март 2015 година, с което институцията настоява всички споразумения за доставка на природен газ да отговарят на европейското законодателство.