fallback

В битката за нова финансова столица на Европа след Brexit се появи нов кандидат

Водещи японски банки засилват все повече операциите си в Амстердам

11:16 | 15.03.17 г. 1

Докато Франкфурт, Париж и Дъблин се надпреварват кой ще спечели финансовите компании, които може да напуснат Лондон след Brexit, две от най-големите японски банки тихо засилват присъствието си на друго място: Амстердам.

Mitsubishi UFJ Financial Group и Mizuho Financial Group увеличават подразделенията си в холандския град, където и двете банки имат банкови лицензи, които им позволяват да обслужват клиенти в целия Европейски съюз, разказва Bloomberg.

Те обаче все пак трябва да изберат място, откъдето да управляват бизнеса си с ценни книжа в региона, ако излизането на Великобритания от ЕС направи Лондон по-трудно място за извършването на определени услуги за европейските клиенти, например гарантиране на емисиите или деривати.

Подобно на глобалните си колеги японските банки и брокерски къщи наемат хиляди служители в Лондон и внимателно следят развитията около Brexit, за да определят дали да преместят екипа си и къде да го позиционират. Макар че надпреварата сред финансовите столици на Европа продължава, Амстердам е привлекателна дестинация заради сравнително ниските цени на офисите, умерените данъци и отличното владеене на английски език.

MUFJ – най-голямата японска банка, иска да построи офисите си в Амстердам дори преди Brexit да се превърне в реалност, тъй като желанието ѝ е градът да служи за хъб на дейността на европейския континент. Три от европейските офиси на кредитора започнаха да представят отчети от Амстердам миналата година, като банката планира да направи същото с осем други, включително Германия, Испания и Португалия от 1 април, казва Наоки Мизогуши, базиран в Токио главен мениджър на подразделението за глобално планиране.

Вторият по големина кредитор на Япония по активи – Mizuho, обмисля Амстердам и Дъблин като потенциални места, където да базира брокерското си подразделение, ако има „твърд Brexit”, каза президентът на банката Ясухиро Сато в интервю през януари.

Ще трябва да създадем структури, които ни позволяват да преследваме нашата стратегия“, независимо дали това ще бъде в Холандия, Ирландия, Германия или Франция, казва Кенджиро Оиши, старши мениджър на подразделението за глобална корпоративна координация. „Естествено е тези страни да бъдат в списъка“, допълва той, добавяйки, че Mizuho ще реши каква е общата посока този месец.

За MUFG, Mizuho и конкурента Sumitomo Mitsui Financial Group работят около 6800 души в Европа. Около 4500 от тях са позиционирани в Лондон, която е базата им за Европа, Африка и Близкия изток.

Най-големите японски компании за ценни книжа също правят планове около Brexit. Nomura Holding има брокерски лицензи в страни като Франция и Холандия и разчита на т.нар. право на паспортизация за достъп до клиенти на места като Германия и Испания. Daiwa Securities обмисля Франкфурт и Дъблин, за да организира европейските си операции, които може да изнесе от Лондон, каза главният изпълнителен директор Такаши Хибино през януари.

Засега всички погледи са насочени към холандските избори днес, като последните социологически проучвания сочат, че популистката Партия на свободата Геерт Вилдерс изостава доста зад либералите на министър-председателя Марк Рюте.

Но с живописните си канали, велоалеите и голямото международно летище Амстердам е привлекателно място за живот въпреки политиката. Банки, включително ING Groep и ABN Amro Group, са базирани в града, заедно с борсата Euronext и все повече технологични стартъпи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:08 | 14.09.22 г.
fallback