Европейската комисия (ЕК) върви към одобрение на разширението на „Северен поток“, твърди EurActiv, позовавайки се на свои източници. Според публикацията „Газпром“ се е съгласила на редица отстъпки за пазара в Централна и Източна Европа, но за сметка на това ще очаква и смекчаване на тона от Брюксел по редица енергийни проекти.
„Северен поток“ 2 е един от спорните планове за строителство на газопроводи. На този етап мнението на комисаря по въпросите на енергетиката Мигел Ариас Канете и на комисаря по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович е, че ЕС няма нужда от този проект, който ще засили доминиращата позиция на Русия на европейския газов пазар.
Това становище повтори и комисарят по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер при представянето на решението на ЕК за „Газпром“. Думите й бяха излъчени във видеосистемата на Комисията.
Плановете за „Северен поток“ 2 предвиждат директно свързване на газопреносната система на Русия и Германия и удвояване на количествата газ, които Русия сега пренася по газопровода по дъното на Балтийско море.
Срещу тази идея обаче активно се противопоставят редица държави от Централна Европа, сред които особено активна е Полша. Словакия също възразява срещу новия газопровод, защото в момента печели 1,5% от своя брутен вътрешен продукт от транзитните такси на газа от Русия за Европа.
Германия от своя страна лобира активно за проекта, защото той ще я превърне във водещ дилър на руския природен газ в Европа, измествайки Украйна. С реализацията на проекта и доставките на втечнен газ ще имат второстепенна роля на пазара.
Според източниците на EurActiv решението, което ще позволи реализацията на „Северен поток“ 2, ще дойде след изборите в Германия, насрочени за септември.